Mapa polskich szkół na Warmii i Mazurach

Zgłoszenia do konkursu historyczno-fotograficznego „16×90” przyjmowane są do 30 września 2019 roku. Wydarzenie nawiązuje do obchodów 90-lecia szkół polskich na Warmii i Mazurach, które przypadają na 2019 rok.

Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do wszystkich osób z województwa warmińsko-mazurskiego.

Uczestnicy mogą zgłosić swoją pracę w jednej z dwóch kategorii wiekowych: osoby niepełnoletnie (do 18 roku życia) i pełnoletnie (od 18 roku życia włącznie). Ideą wydarzenia jest utrwalenie wiedzy o wydarzeniach historycznych związanych z tworzeniem i działalnością szkół polskich na Warmii i Mazurach w latach 20-tych i 30-tych XX wieku (piętnastu placówek na Warmii i jednej na Mazurach).

Zadaniem uczestnika jest stworzenie jednej, autorskiej fotografii cyfrowej, wykonanej techniką flat lay (fotografia obiektów z lotu ptaka). Tematem pracy musi być działalność wybranych placówek, losy poszczególnych uczniów lub nauczycieli ze szkół polskich na Warmii i Mazurach w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Autor fotografii powinien za pomocą autorskiej kompozycji graficznej, w sposób kreatywny opowiedzieć wybrany aspekt tematu, wyrazić treści, emocje i odczucia związane z historią szkół polskich na Warmii i Mazurach.

Ostateczne rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbędzie się 8 listopada 2019 r. Organizatorem przedsięwzięcia jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie. 

REGULAMIN KONKURSU

90-lecie szkół polskich na Warmii i Mazurach

W 1871 roku na Warmii i Mazurach ogłoszono państwowy zakaz używania języka polskiego w szkołach. Dopuszczalny był wyłącznie język niemiecki. Wielu Polaków, by nie stracić kontaktu z mową ojczystą, zaczęło samodzielnie organizować dla siebie i swoich bliskich prywatne polskie szkoły. Czasem w domach, niekiedy u sąsiadów, a nawet w karczmach. W 1920 roku powstało ich kilkanaście, jednak po przegranych plebiscytach nie mogły one działać swobodnie. Staraniem najbardziej wytrwałych polskich nauczycieli i aktywistów udało się wywalczyć w 1929 roku prawo do zakładania własnych szkół z polskim językiem wykładowym w państwie niemieckim. Właśnie obchodzimy 90-lecie tego wydarzenia.

Lista 16 pionierskich szkół polskich (piętnastu katolickich na Warmii, głównie południowej i jednej ewangelickiej na Mazurach):
Katolicka Szkoła Polska w Brąswałdzie
Katolicka Szkoła Polska w Chaberkowie
Katolicka Szkoła Polska w Gietrzwałdzie
Katolicka Szkoła Polska w Giławach
Katolicka Szkoła Polska w Jarotach
Katolicka Szkoła Polska w Lesznie
Katolicka Szkoła Polska w Nowej Kaletce
Katolicka Szkoła Polska w Olsztynie
Katolicka Szkoła Polska w Pluskach
Katolicka Szkoła Polska w Purdzie
Katolicka Szkoła Polska w Skajbotach
Katolicka Szkoła Polska w Stanclewie
Katolicka Szkoła Polska w Unieszewie
Katolicka Szkoła Polska w Worytach
Katolicka Szkoła Polska w Wymoju
Polsko-Ewangelicka Szkoła w Piasutnie

Więcej informacji o obchodach 90-lecia szkół polskich na Warmii i Mazurach