„Twarda miłość” w GCK - spektakl o rodzinie, która uczy się mówić dwoma językami

FOT. Dom Kultury w Giżycku
W Giżycku szykuje się spotkanie z teatrem, który nie stawia na łatwe odpowiedzi, tylko na bliskość, różnicę i codzienny wysiłek porozumienia. 28 maja 2026, godz. 18:00, sala widowiskowa GCK - właśnie tam Olsztyński Teatr Głuchych pokaże „Twardą miłość”, spektakl o rodzinach dwukulturowych i dwujęzycznych. 🎭
- „Twarda miłość” bierze na warsztat dom, w którym wszystko trzeba sobie tłumaczyć
- Olsztyński Teatr Głuchych stawia na dostępność bez półśrodków
- Dlaczego warto zajrzeć na ten wieczór do GCK
„Twarda miłość” bierze na warsztat dom, w którym wszystko trzeba sobie tłumaczyć
To nie jest historia z kategorii „duży temat na scenie”, ale opowieść bardzo bliska zwykłemu życiu. Twórcy przyglądają się relacjom między pokoleniami w rodzinach, gdzie jedni porozumiewają się fonicznie, a inni używają Polskiego Języka Migowego - i właśnie z tego spotkania rodzą się napięcia, pytania o tożsamość oraz szukanie własnego miejsca.
Spektakl trwa 1,5 godziny i opiera się na ośmiu rozmowach oraz wywiadach z osobami, które znają taką codzienność z własnego doświadczenia. Na scenie ważna jest też siostrzana relacja dwóch aktorek - słyszącej i Głuchej - dzięki czemu całość zyskuje mocno osobisty, wiarygodny ton. To teatr, który nie tylko opowiada, ale też pokazuje, jak wygląda życie tam, gdzie trzeba stale przekraczać barierę języka. 👀
Olsztyński Teatr Głuchych stawia na dostępność bez półśrodków
Dużą siłą „Twardej miłości” jest to, że spektakl powstał i jest grany w dwóch językach: polskim języku fonicznym oraz Polskim Języku Migowym. Dzięki temu może wybrzmieć zarówno dla osób słyszących, jak i g/Głuchych - bez udawania, że jedna perspektywa wystarcza do opowiedzenia całej historii.
Za projektem stoi Olsztyński Teatr Głuchych, zespół budowany na dziedzictwie olsztyńskiej Pantomimy Olsztyńskiej i na potrzebie mówienia własnym głosem o sprawach środowiska osób Głuchych. W repertuarze ma już kilka spektakli i koncert, a także działania edukacyjne: warsztaty, lekcje języka migowego i projekty pokazujące, jak dużo scenicznej energii daje ciało, gest i mig. To teatr, który naprawdę otwiera przestrzeń - nie tylko na scenie, ale i w myśleniu o kulturze. ✨
Dlaczego warto zajrzeć na ten wieczór do GCK
„Twarda miłość” nie gra na prostych emocjach. Zamiast tego zostawia widza z czymś znacznie ciekawszym - z pytaniem, jak buduje się relację tam, gdzie bliskość wymaga pracy, cierpliwości i ciągłego uczenia się siebie nawzajem. Dla mieszkańców Giżycka to dobra okazja, by zobaczyć teatr, który łączy ważny temat społeczny z mocnym scenicznym językiem.
To propozycja dla tych, którzy lubią, kiedy kultura nie tylko ładnie wygląda, ale też zostaje w głowie na dłużej.
na podstawie: Dom Kultury w Giżycku.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Dom Kultury w Giżycku). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Spalona świątynia i ślady w posadzce. W Giżycku opowiedzą dawną historię

„Twarda miłość” w GCK - spektakl o rodzinie, która uczy się mówić dwoma językami

Giżycko szykuje sezon - służby zgrały się na jednym froncie przed latem

Wjechał do garażu w Giżycku i wpadł - tysiące papierosów w środku

Wydminy - szkolny turniej ujawnił, kto najlepiej zna drogę

Weekend na drogach powiatu skończył się śmiercią i szpitalem

W Giżycku uczniowie usłyszeli, co grozi po jednym szkolnym błędzie

W Giżycku rusza nabór na żeglarskie warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami

W Giżycku dzień modlitwy, świadectw i adoracji w kościele św. Kazimierza

Giżycko rozszerza strefę parkowania. Dojdą nowe ulice i parking przy urzędzie

Giżycko - jeden kierowca pędził ponad 50 km/h za szybko w zabudowanym

Przedsiębiorcy z regionu spotkają się w Giżycku na rozmowie o cyfrowym biznesie

Jak zdobywać klientów z Google dzięki dobrze zoptymalizowanej stronie

Cztery nowe policjantki w Giżycku. Garnizon dostał świeżą krew
Przydatne dane teleadresowe
- Czy można zwiedzać zamek w Giżycku?
- Szlak kajakowy jeziora Kruklin, przewodnik po mazurskiej przygodzie
- Spływ Krutynią na trasie Ukta - Iznocie: 16 km wodnej przygody
- Jak wybrać idealne pole namiotowe w Giżycku?
- Wędrówka przez mazurskie krajobrazy - Przygoda na Kanałe Łuczańskim
- Pod żaglami Giżycka. Przewodnik po modelach łodzi regatowych
