Fontanny miejskie kuszą ochłodą ale kąpiel w nich grozi infekcjami

Upalne dni w mieście często zachęcają do ochłody przy miejskich fontannach, ale czy to naprawdę bezpieczne? Sprawdź, dlaczego fontanny nie są miejscem do kąpieli i jakie zagrożenia mogą się z tym wiązać.
- Wrocławianie pamiętajcie – fontanny to ozdoba, nie basen
- Nie ryzykuj zdrowiem – poznaj zagrożenia związane z wodą we fontannach Wrocławia
Wrocławianie pamiętajcie – fontanny to ozdoba, nie basen
Miejskie fontanny kuszą chłodną wodą podczas letnich upałów, jednak warto mieć na uwadze, że nie są one stworzone do kąpieli ani zabawy w wodzie. To elementy architektury miejskiej pełniące funkcję dekoracyjną, a woda w nich krąży w obiegu zamkniętym.
Co ważne, w przeciwieństwie do basenów czy kąpielisk, woda ta nie jest poddawana regularnym badaniom sanitarnym. Dlatego kontakt z nią może być ryzykowny dla zdrowia.
Nie ryzykuj zdrowiem – poznaj zagrożenia związane z wodą we fontannach Wrocławia
Woda w fontannach może zawierać różnego rodzaju zanieczyszczenia i bakterie chorobotwórcze. Przykładem jest Legionella, która może wywoływać poważne infekcje. Dodatkowo, obecność ptaków i innych zwierząt sprzyja zanieczyszczeniom biologicznym.
Kontakt z taką wodą niesie ze sobą ryzyko różnych dolegliwości zdrowotnych. Można nabawić się zakażeń skóry i błon śluzowych, takich jak grzybice czy zapalenie spojówek. Ponadto możliwe są infekcje dróg moczowych i oddechowych oraz zatrucia pokarmowe.
Niebezpieczeństwo stanowią także choroby pasożytnicze oraz reakcje alergiczne wywołane przez kontakt z wodą z fontanny.
„Fontanny są elementem architektury miejskiej, przeznaczonym wyłącznie do celów dekoracyjnych. Woda w nich krąży w obiegu zamkniętym i nie jest badana pod kątem sanitarnym, jak ma to miejsce w przypadku kąpielisk czy basenów.”
„W fontannach mogą znajdować się: – bakterie chorobotwórcze (np. Legionella) – zanieczyszczenia od ptaków i zwierząt”
„Kontakt z wodą z fontanny może prowadzić do: -zakażeń skóry i błon śluzowych (grzybice, zapalenie spojówek) – infekcji dróg moczowych i oddechowych – zatrucia pokarmowego – chorób pasożytniczych i alergii”
Pamiętajmy więc, aby korzystać z miejskich fontann jedynie jako pięknej ozdoby przestrzeni publicznej, a nie jako miejsca do schłodzenia ciała podczas upałów. Dbajmy o swoje zdrowie i bezpieczeństwo!
Na podstawie: Powiat Giżycko
Ostatnie Artykuły

W Rynie ekologia spotka się z zabawą. Za elektroodpady będą sadzonki

Kontrole szamb i oczyszczalni w Rynie. Właściciele muszą mieć umowy

W Rynie sekundy decydowały o podium. Mazurskie szutry znów podniosły tempo

Artystyczny Dzień Dziecka nad wodą - Giżycko szykuje rodzinne popołudnie

Bezpłatna godzina i abonamenty dla kierowców z GKM mają prostą ścieżkę

Sportowe nagrody Burmistrza wręczone w Giżycku. Doceniono też trenerów i działaczy

Mazurskie domy w rysunkach. Wystawa pokazuje gminę z innej strony

Polski Związek Łowiecki zacieśnia współpracę z Czechami i Słowacją. Wspólna walka z ASF i nowe działania dla ochrony przyrody

Najmłodsi ruszą na tor w Rynie. Będzie sport i zabawa bez presji

Ruszyło głosowanie na budżet obywatelski w Rynie. Jeden mieszkaniec ma jeden głos

Ryńskie nabrzeże i kanały na szlaku czeka gruntowna poprawa

Jakie rozwiązania oferuje GS Software dla firm z branży logistycznej i produkcyjnej?

- numer „Moje Giżycko” jest już dostępny w wielu punktach miasta

W Giżycku biało-czerwone dni zaczną się w lesie miejskim
Przydatne dane teleadresowe
- Klasy łodzi regatowych z Giżycka. Kompendium wiedzy
- Gdzie kupić najlepsze ryby w Giżycku?
- Tajemnice sielawy ryba, która kryje długą mazurską historię
- Odkryj urokliwe pola namiotowe w Giżycku idealne dla każdego miłośnika natury
- Bagienny labirynt Puszczy Boreckiej. Odkryj z nami bogatą przyrodę mazurskich mokradeł
- Tajniki skutecznego łowienia sandacza
