BNP Paribas Kino Letnie startuje 1 lipca w Giżycku z Jerzym Skolimowskim

Już 1 lipca Giżycko stanie się areną wyjątkowego święta kina! Legenda polskiego filmu Jerzy Skolimowski pojawi się na otwarciu festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane, który w tym roku obchodzi 18-lecie i jubileusz 130 lat istnienia kina. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć kultowe dzieła i spotkać mistrza osobiście!
- Giżyckie kino Nowa Fala zaprasza na niezwykły przegląd filmów Jerzego Skolimowskiego
- Giżycko ożywa dzięki festiwalowi Kina Letniego nad jeziorem Niegocin
Giżyckie kino Nowa Fala zaprasza na niezwykły przegląd filmów Jerzego Skolimowskiego
W pierwszy weekend lipca, dokładnie 1 i 2 dnia miesiąca, mieszkańcy Giżycka i okolic będą mogli uczestniczyć w specjalnym pokazie filmów jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. W kinie Nowa Fala o godzinie 15:30 rozpocznie się projekcja etiudy szkolnej „Erotyk” oraz pełnometrażowego debiutu „Rysopis” po rekonstrukcji. Po seansie, o 17:30, odbędzie się otwarte spotkanie z Jerzym Skolimowskim, które poprowadzi filmoznawczyni Diana Dąbrowska. To unikalna szansa, aby porozmawiać z twórcą, zdobyć autograf lub zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Wieczorem tego samego dnia o 19:00 widzowie obejrzą „Niewinnych czarodziejów” – film Andrzeja Wajdy, w którym Skolimowski zadebiutował jako scenarzysta i aktor. Wajda podkreślał w wywiadach wyjątkowy talent swojego młodego kolegi:
„To jest właściwie niemoralne. Jerzemu wszystko się udaje… I że bardzo mu się w kinie spodobało”.
Drugi dzień przeglądu to pokazy „Rąk do góry” – filmu zakazanego przez cenzurę PRL i wypuszczonego na ekrany dopiero po 18 latach – oraz „Walkowera”, który uznawany jest za jeden z najważniejszych polskich dramatów psychologicznych lat 60.
Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny, wystarczy zgłosić się do kasy kina po wejściówkę z miejscem siedzącym.
Giżycko ożywa dzięki festiwalowi Kina Letniego nad jeziorem Niegocin
Oficjalne rozpoczęcie festiwalu zaplanowano na 1 lipca o godzinie 21:00 w Ekomarinie nad jeziorem Niegocin. Tam też odbędzie się pokaz legendarnego filmu „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego – pierwszego polskiego obrazu nominowanego do Oscara. Ten tytuł ma szczególne znaczenie dla Giżycka, ponieważ powstał właśnie tutaj, a Jerzy Skolimowski był współautorem scenariusza i dialogów.
Organizatorzy zachęcają do obejrzenia filmu z pokładów zacumowanych jachtów – unikatowej formy kina jachtowego w Europie. Transmisję dźwięku można odbierać na częstotliwości 87,7 MHz.
Drugiego dnia festiwalu, 2 lipca o godzinie 21:00, również w Ekomarinie zostanie wyświetlony film „Juliusz” (2018) w reżyserii Alka Pietrzaka, gdzie Jerzy Skolimowski występuje jako ojciec głównego bohatera.
BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane to prawdziwa uczta dla kinomanów – ponad 140 wieczorów filmowych rozgrywających się latem nie tylko na Mazurach, ale także nad morzem i w górach. We wtorki Giżycko gości cykl We Love Cinema z najlepszymi światowymi produkcjami pod patronatem Banku BNP Paribas, a środy to czas na Made in Poland – przegląd najciekawszych polskich filmów z angielskimi napisami.
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem władz Sopotu, Zakopanego oraz Giżycka i przyciąga zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów spragnionych wyjątkowych doznań filmowych w malowniczych plenerach.
Wszystkie projekcje są darmowe poza wydarzeniami na sopockim Molo, gdzie obowiązuje bilet wstępu. Szczegółowy harmonogram oraz informacje o repertuarze dostępne są bezpośrednio w kasach kin oraz u organizatorów.
Na podst. GCK Giżycko
Autor: krystian