Kino Letnie w Giżycku z Jerzym Skolimowskim i legendarnym Nóżem w wodzie

Giżycko stanie się latem prawdziwą stolicą kina pod gwiazdami! Już od 1 lipca rozpocznie się wyjątkowy festiwal filmowy, który przyciągnie miłośników sztuki filmowej z całego regionu. Wśród gości honorowych pojawi się legenda polskiego kina – Jerzy Skolimowski, a na ekranach pojawią się kultowe produkcje, które na stałe wpisały się w historię światowego filmu.
- Giżyckie kino letnie z wyjątkowym gościem i niepowtarzalnym klimatem
- Spotkania z legendą kina w kinie Nowa Fala w Giżycku
- Unikalne kino jachtowe i plenerowe atrakcje na Mazurach
Giżyckie kino letnie z wyjątkowym gościem i niepowtarzalnym klimatem
W sercu Mazur, nad malowniczym jeziorem Niegocin, już 1 lipca wystartuje festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane. To wydarzenie, które w 2025 roku świętuje aż dwie ważne rocznice – osiemnaste urodziny festiwalu oraz 130 lat istnienia kina jako medium. Giżycko będzie jednym z trzech miejsc, gdzie odbędą się pokazy filmowe, a szczególne miejsce zajmie tu „Nóż w wodzie” – debiut reżyserski Romana Polańskiego, który powstał właśnie w tym mieście i był pierwszym polskim filmem nominowanym do Oscara.
Co więcej, Jerzy Skolimowski, współautor scenariusza i autor dialogów tego kultowego obrazu, będzie obecny podczas inauguracji. Jego obecność to nie tylko hołd dla historii giżyckiego kina, ale także okazja do spotkania z artystą, który nieustannie inspiruje kolejne pokolenia twórców.
Spotkania z legendą kina w kinie Nowa Fala w Giżycku
Przez dwa dni – 1 i 2 lipca – w kinie Nowa Fala będzie można zobaczyć wybrane filmy z wczesnego okresu twórczości Jerzego Skolimowskiego. Przegląd rozpocznie się o godzinie 15:30 etiudą szkolną „Erotyk” oraz pełnometrażowym debiutem reżyserskim „Rysopis” po rekonstrukcji. Po projekcji zaplanowano otwarte spotkanie z twórcą prowadzone przez filmoznawczynię Dianę Dąbrowską – to wyjątkowa szansa na rozmowę z legendą polskiego kina.
Tego samego dnia o 19:00 zostanie pokazany film „Niewinni czarodzieje” w reżyserii Andrzeja Wajdy, w którym Skolimowski debiutował jako scenarzysta i aktor. Wajda podkreślał wyjątkowość tej produkcji mówiąc:
„To jest właściwie niemoralne. Jerzemu wszystko się udaje. Każdy z nas wie jakim mozołem jest praca nad scenariuszem, robieniem kina, jak gorzko bywamy rozczarowani efektem, a on zawsze jest zadowolony. Nie bez racji (…) zaletą „Niewinnych Czarodziejów” jest dzisiaj to, że narodził się w nim dla kina Jurek Skolimowski. I że bardzo mu się w kinie spodobało.”
Drugi dzień przeglądu to projekcje takich dzieł jak „Ręce do góry”, film cenzurowany przez lata PRL-u i wypuszczony na ekrany dopiero po 18 latach od realizacji oraz uznany dramat psychologiczny „Walkower” z 1965 roku, który należy do kanonu polskiej kinematografii.
Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny – wystarczy zgłosić się do kasy kina Nowa Fala po wejściówkę z numerowanym miejscem.
Unikalne kino jachtowe i plenerowe atrakcje na Mazurach
Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 1 lipca o godzinie 21:00 nad jeziorem Niegocin. Główna projekcja „Noża w wodzie” zaplanowana jest na 21:30 i będzie można ją oglądać nie tylko na lądzie, ale również z pokładów zacumowanych jachtów – to unikatowa atrakcja kina jachtowego dostępna na częstotliwości radiowej 87,7 MHz.
Dzień później o godzinie 21:00 na ekranie plenerowym Ekomariny zostanie wyświetlony film „Juliusz” (2018) w reżyserii Alka Pietrzaka, gdzie Jerzy Skolimowski wciela się w rolę ojca głównego bohatera. To kolejna okazja do zobaczenia artysty nie tylko zza kamery.
Kino Letnie to jedno z najważniejszych wydarzeń wakacyjnych na mapie Polski. Festiwal oferuje ponad 140 wieczorów filmowych odbywających się we wtorki i środy właśnie w Giżycku. We wtorki prezentowane są światowe hity festiwalowe pod hasłem We Love Cinema, a środy należą do najlepszych polskich produkcji w ramach cyklu Made in Poland. Wszystkie polskie filmy wyświetlane są z angielskimi napisami.
Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców i turystów do udziału w tym niezwykłym święcie kina nad mazurskimi wodami!
Źródło: Urząd Miejski w Giżycku
Ostatnie Artykuły

Giżycczanin zamknął sześć lat na przeszkodach rekordem, którego nie da się zignorować

Giżycko szykuje wodne otwarcie sezonu i majówkę rozlaną po mieście

Trzy dni zapisów na bezpłatne USG, a miejsc w ambulansie jest niewiele

Giżycko oddało hołd ofiarom Smoleńska przy Murze Pamięci

Giżycko kieruje pieniądze tam, gdzie potrzeba ich najbardziej

W Giżycku rusza cykl o zdrowiu bez mitów i bez kosztów

Salto czeka na dom – gmina Ryn szuka dla niego opiekuna

Honda wbiła się w ogrodzenie w Giżycku - kierowca wcześniej pędził po mieście

Fałszywe inwestycje i BLIK - mieszkańcy powiatu stracili fortunę w sieci

Giżyckie szkoły wchodzą do Rowerowego Maja, a dzieci ruszą po kilometry

W Giżycku spokojna rozmowa w DPS, ale temat zrobił się poważny

Zderzenie na skrzyżowaniu w Staświnach - jedna osoba trafiła do szpitala

Stroiki z bukszpanu i bazi przyciągnęły ponad 20 wielkanocnych prac do Wilkas

Giżycko znowu pobiegnie w niebieskim geście wsparcia dla osób w spektrum autyzmu
Przydatne dane teleadresowe
- Szlaki turystyczne w Giżycku: przewodnik po ukrytych zakątkach
- Puszcza Borecka - Dziki klejnot Mazur
- Kajaki na Mazurach - odkrywaj uroki krainy Wielkich Jezior
- Odkryj urokliwe pola namiotowe w Giżycku idealne dla każdego miłośnika natury
- Wiatr w żaglach: Zawody sportowe łodzi żaglowych
- Pod żaglami Giżycka. Przewodnik po modelach łodzi regatowych
