Giżycko: Wakacyjny festiwal filmowy na jeziorze Niegocin rozpoczęty
Giżycko stało się ważnym przystankiem dla miłośników kina plenerowego. Wakacyjny festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane zawitał nad jezioro Niegocin, oferując mieszkańcom i gościom niezapomniane wieczory filmowe. W Ekomarinie odbyła się uroczysta inauguracja, a wśród gości nie zabrakło znanych postaci polskiego kina.

Uroczysta inauguracja festiwalu nad jeziorem Niegocin

2 lipca Giżycko dołączyło do grona miejscowości, w których odbywa się wakacyjny festiwal filmowy BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane. Ta wyjątkowa impreza filmowa, znana jako najdłuższy w Polsce letni festiwal filmowy, rozpoczęła się nad jeziorem Niegocin. Inauguracja miała miejsce w malowniczej scenerii giżyckiej Ekomariny i przyciągnęła wielu mieszkańców oraz turystów.

Podczas inauguracji, uczestników przywitała znana krytyczka filmowa Kaja Klimek. W uroczystości wzięli również udział Pani Burmistrz Giżycka Ewa Ostrowska oraz przedstawicielka sponsora tytularnego festiwalu, Banku BNP Paribas, Małgorzata Wasiuk. Wśród gości specjalnych znaleźli się także twórcy filmu „Skołowani” - legenda polskiego kina Jerzy Bończak oraz scenarzystka Agata K. Koschmieder.

Filmowe atrakcje i spotkania z twórcami

W pierwszym tygodniu festiwalu, Giżycko stało się centrum filmowych atrakcji. Już dzień po inauguracji, 3 lipca, w kinie Nowa Fala odbyło się spotkanie z twórcami filmu „Skołowani”. Kaja Klimek prowadziła rozmowę z Jerzym Bończakiem i Agatą K. Koschmieder, podczas której omawiano wpływ komedii romantycznych na życie codzienne. Wieczorem, w plenerowej scenerii Ekomariny, odbył się pokaz filmu z udziałem gości specjalnych, co dodatkowo uświetniło to wydarzenie.

Program festiwalu w Giżycku jest różnorodny i bogaty w atrakcje. W każdy wtorek i środę, przez cały lipiec i sierpień, mieszkańcy mogą cieszyć się projekcjami filmowymi. We wtorki prezentowane są hity światowych festiwali w ramach cyklu We Love Cinema, natomiast w środy odbywa się przegląd polskiego kina pod hasłem Made in Poland. Wszystkie polskie filmy są wyświetlane z angielskimi napisami, co umożliwia ich odbiór także przez zagranicznych gości.

Diamentowy Klaps Filmowy i dalsze wydarzenia festiwalu

Festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane to nie tylko projekcje filmowe, ale także wyjątkowe wydarzenia i nagrody. Już 16 lipca, podczas uroczystej gali na Molo w Sopocie, zostanie wręczona prestiżowa nagroda festiwalu - Diamentowy Klaps Filmowy. Co roku nagroda ta trafia do aktora lub aktorki, którzy wnoszą do kina pozytywne przesłanie. Kto otrzyma ją w tym roku, dowiemy się już niebawem.

Festiwal organizowany jest przez Outdoor Cinema, a jego partnerem tytularnym jest Bank BNP Paribas. Wśród partnerów strategicznych znajdują się TVN Warner Bros. Discovery, a także liczni patroni medialni i sponsorzy, w tym Coca-Cola, Koral, NEONAIL i inni. W Giżycku festiwal wspierają lokalne instytucje, takie jak Urząd Miejski w Giżycku i Giżyckie Centrum Kultury.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia festiwalu oraz uczestniczenia w kolejnych seansach i wydarzeniach. Pełen repertuar dostępny jest na stronie internetowej festiwalu.


Na podstawie: Urząd Miejski w Giżycku