Amax Mikołajki - Butikowy Hotel na Mazurach

Czym powinny charakteryzować się dobre okucia do drzwi?

Czym powinny charakteryzować się dobre okucia do drzwi?

Decydując się na kupno drzwi, należy szczególnie pamiętać o wyborze odpowiednich akcesoriów. Najważniejszymi detalami, które wpływają bezpośrednio na ich prawidłowe funkcjonowanie są okucia. Elementy te odpowiedzialne są przede wszystkim za otwieranie i zamykanie drzwi w trakcie ciągłego użytkowania. Dlatego też ważne jest, aby były one szczególnie trwałe i funkcjonalne. Czym zatem powinny się charakteryzować dobre okucia, aby cieszyć się nimi przez dłuższy okres?

Okucia do drzwi – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiednich okuć do drzwi to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób nieznających się na tej branży. Szczególnie że odpowiadają one za cały system otwierania i zamykania drzwi. Dlatego też podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Zamki – to właśnie dzięki nim możemy zamknąć i otworzyć drzwi. Warto tutaj wspomnieć, że będą się one różniły, w zależności od rodzaju pomieszczenia – czy będzie to pokój, czy łazienka. Należy zwrócić tutaj szczególną uwagę na sposób montażu oraz jego wykończenie. Ważne jest także, aby był wytrzymały w przypadku włamania. Dlatego dobrze jest zapytać o atesty i certyfikaty.

Klamki – są one niezbędnym elementem, dzięki któremu w łatwy sposób możemy zamknąć lub otworzyć drzwi. Na rynku dostępne są klamki z rozetą oraz te montowane bezpośrednio na skrzydle drzwi. W tym przypadku powinniśmy się skupić na konkretnym stylu dopasowanym do aranżacji. Ponadto powinny być wygodne i ergonomiczne, a do tego trwałe, by mogły służyć nam na lata.

Zawiasy – dzięki nim nasze skrzydła drzwiowe zawieszone zostają na futrynie. Odpowiedni wybór jest znaczący dla trwałości i stabilności zamontowanych drzwi. Dlatego też musimy wybrać je z większą starannością, aby zapewniały nam łatwe i wygodne otwieranie i zamykanie drzwi. Do wyboru mamy zawiasy wewnętrzne, ukryte oraz niewidoczne.

Prowadnice – używane w przypadku drzwi przesuwnych, pozwalając na ich przesuwanie. Tutaj należy zwrócić uwagę na jej maksymalny udźwig, szerokość oraz długość.

Szeroka oferta okuć dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/akcesoria-do-drzwi

Instalacja okuć do drzwi

Mając już wybrane okucia do drzwi, kolejnym krokiem będzie ich instalacja, co nie zawsze może przyjść nam z łatwością. Dlatego też warto zapoznać się z instrukcją ich montażu przed rozpoczęciem instalacji. W większości przypadkach zaleca się jednak montaż okuć przez fachowca, dzięki czemu możemy mieć pewność, że wszystko zostanie zamontowane stabilnie i prawidłowo, co przekłada się na ich wydajność. Nie dostosowanie się do instrukcji montażu, może doprowadzić do uszkodzenia lub złego funkcjonowania elementów, a co za tym idzie, możemy ponieść dodatkowo, niepotrzebne koszty.

Konserwacja okuć do drzwi

Następnym, dość ważnym etapem, jest regularna konserwacja okuć, aby mogły zachować swoją wydajność. Do czynności należą: czyszczenie, smarowanie i bieżące naprawy uszkodzonych elementów. Taką konserwację można wykonywać samodzielnie lub z pomocą osoby wyspecjalizowanej. Zewnętrzne detale należy zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi, które mogą doprowadzić do korozji okuć. Należy wtedy zastosować specjalne preparaty, takie jak farby czy środki antykorozyjne.

Jak widać zarówno instalacja, jak i konserwacja mają wielki wpływ na wytrzymałość i wydajność okuć drzwiowych. Dzięki temu możemy cieszyć się estetyką wnętrza, komfortem, a także naszym bezpieczeństwem przez dłuższy okres. Warto więc poświęcić trochę czasu na te proste czynności.