To, że pieszy widzi zbliżające się samochody, nie oznacza jednocześnie, że kierowca pojazdu widzi jego. Słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, powoduje, że piesi na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego też korzystanie z drogi, gdy panują na niej trudne warunki, wymaga zwiększenia uwagi zarówno przez pieszych, jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego, aby korzystali z elementów odblaskowych. Używanie ich, szczególnie w zbliżającym się okresie jesiennym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować nasze życie.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.
Stawką nie są tutaj jednak jedynie, nawet najsurowsze mandaty. Stawką jest życie pieszego! Dlatego apelujemy, aby odblaski nosić ze sobą zawsze i wszędzie, także w obszarze zabudowanym, na terenie miasta. Nie tylko po zmierzchu, ale zawsze, gdy jest np. deszczowo lub mglisto. Świeć przykładem — zawsze!
Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.
Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).
Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.
1. Noś odblaski – nie gadżety!
Przy zakupie odblasku zwróć uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.
2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np. przez szalik, torbę czy plecak.
3. Dbasz o zdrowie – świeć przykładem!
Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych.
4. Kochasz – zadbaj o bezpieczeństwo!
Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.
5. Żyć – to myśleć!
Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd — w tym również na przejściu dla pieszych, zza pojazdu, lub innej przeszkody, utrudniającej widoczność. Noś elementy odblaskowe.