Jak znaleźć pracę w IT i dlaczego warto zainteresować się tą branżą?

Postęp technologiczny ożywia zarówno zainteresowanie elektronicznymi nowinkami, jak i informatyczny rynek pracy. W branży IT jest duże zapotrzebowanie na pracowników różnych specjalizacji. Dlatego też w sieci można znaleźć wiele ofert dla początkujących i doświadczonym informatyków. Warto zainteresować się branżą IT, bo oferuje liczne ścieżki rozwoju, a także atrakcyjne wynagrodzenia.

Gdzie szukać pracy w IT?

Branża IT jest na tyle dynamiczna i rozwojowa, że pracy dla informatyków czy programistów nie brakuje. Postęp technologiczny ożywia rynek pracy, na którym można znaleźć wiele ofert związanych z różnymi dziedzinami sektora informatycznego. Jak znaleźć atrakcyjne propozycje dotyczące zatrudnienia w IT? Najlepiej jest zajrzeć na branżowe portale takie jak No Fluff Jobs. Dedykowane serwisy dają duży wybór ofert, ponieważ skupiają się wyłącznie na typowo informatycznych zleceniach.

Najwięcej ogłoszeń na branżowych portalach pracy pochodzi z dużych miast takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Jednak w innych częściach Polski firmy też szukają technologicznych pracowników. Na No Fluff Jobs można znaleźć oferty pracy IT w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Białymstoku czy innych miastach z północnej części kraju.

Zresztą mieszkańcy Giżycka wcale nie muszą ograniczać wyników wyszukiwania do najbliższych metropolii. Praca w IT ma to do siebie, że zazwyczaj może być wykonywana w pełni zdalnie. Wielu pracodawców korzysta z tego trybu, ponieważ wtedy może znaleźć pracowników na terenie całej Polski.

Jakie ścieżki kariery oferuje branża informatyczna?

Branża informatyczna to bardzo szerokie określenie, ponieważ sektor IT dzieli się na wiele dziedzin oraz wychodzących z nich specjalizacji. Z tego względu praca związana z nowymi technologiami oferuje całkiem sporo różnorodnych ścieżek kariery.

W branży IT do najpopularniejszych stanowisk należą te piastowane przez programistów. Na informatycznym rynku funkcjonuje kilka typów developerów, ale największym powodzeniem cieszą się specjaliści typu front-end oraz back-end. Pierwsza grupa programistów zajmuje się tą stroną aplikacji lub witryn internetowych, która jest widoczna dla końcowych użytkowników. Dba więc o wszelkie aspekty interfejsu oraz przyjazny charakter technologicznego produktu.

Back-end developerzy doglądają natomiast wnętrza programów i stron. Oznacza to, że budują ich kody, tworzą bazy danych czy zapewniają odpowiednie zabezpieczenia. Kolejny typ programisty – fullstack developer, to osoba łącząca umiejętności front- i back-end. Taki specjalista jest bardzo pożądany w każdym zespole technologicznym.

Działy IT cenią sobie również ekspertów z dziedziny DevOps. Są to pracownicy, którzy zespalają umiejętności programowania oraz zarządzania systemami. Taka synergia umożliwia skrócenie cyklu powstawania technologicznych produktów oraz ich lepszą spójność z oczekiwaniami klientów.

Oprócz tego praca w IT daje też możliwość rozwoju jako tester oprogramowania, który sprawdza twórczość developerów pod kątem wszelkich funkcjonalnych usterek. W branży informatycznej można również być analitykiem dużych baz danych (Big Data) czy pracownikiem supportu – zespołu reagującego na bieżące problemy i awarie technologiczne.

Kroki kariery można też poprowadzić na ścieżkę związaną z programowaniem aplikacji mobilnych, gamingiem czy nawet rozwojem sztucznej inteligencji. Ta ostatnia na razie jest dość niszową gałęzią IT, ale ma ogromny potencjał na podbój rynku.

Zarobki w IT

Praca w branży IT oferuje nie tylko wiele ścieżek rozwoju, ale także bardzo atrakcyjne zarobki. Widełki płacowe w informatycznym sektorze zaczynają się od około 3 000 zł, a kończą nawet na 30 czy 40 tys. zł brutto. Duża różnica pomiędzy najniższą a najwyższą stawką wynika z wielu czynników. Głównym z nich jest poziom zaawansowania pracownika. Osoby początkujące, czyli tzw. juniorzy – zarabiają najmniej ze względu na krótki staż i niewielkie doświadczenie. Awans na kolejne stanowiska w branżowej hierarchii (mid, senior i ekspert) wiąże się z podwyżką i naprawdę kuszącym zarobkiem.