Kuchnia - otwarta czy zamknięta?

Remont kuchni to bardzo poważna sprawa, ponieważ chodzi o miejsce do którego będziemy zaglądali codziennie. Dlatego też dobrze jest przemyśleć, w jakiej kuchni będzie nam najwygodniej i które z rozwiązań najbardziej przypada nam do gustu. Kuchnia otwarta czy zamknięta? To kluczowe pytanie.

W dzisiejszym budownictwie coraz częściej stosuje się rozwiązanie z otwartą kuchnią, która otwarta jest na jadalnię oraz salon. Część osób woli jednak, kiedy kuchnia traktowana jest jako osobne pomieszczenie. Które rozwiązanie jest najwygodniejsze? Które ma mniej wad? Jak podjąć decyzję i być z niej później zadowolonym? 

Kuchnia otwarta 

Jedną z głównych zalet kuchni otwartej jest fakt, że otwarta przestrzeń zostaje optycznie powiększona, dzięki czemu całość przedstawia się bardziej okazalej, a pomieszczenia są lepiej doświetlone, ponieważ wzajemnie na siebie oddziałują. W przypadku zdecydowania się na połączenie kuchni z jadalnią podawanie posiłków będzie dużo prostsze- niepotrzebne jest wtedy ciągłe przechodzenie między pomieszczeniami w celu przygotowania stołu do spożycia obiadu czy kolacji.

Jeśli nie lubimy przygotowywać potraw w samotności, otwarta kuchnia będzie dla nas idealna, ponieważ będziemy mogli swobodnie rozmawiać z naszymi domownikami lub gośćmi, kiedy przygotowujemy potrawy. Jest to prawdziwe centrum dowodzenia, gdzie podejmowane są najważniejsze domowe decyzje. Otwarta kuchnia nie służy więc tylko do gotowania, ale jest także miejscem spotkań domowników czy znajomych gości.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Ełku

Kuchnia zamknięta 

Nie każdy jednak uzna, że kuchnia otwarta ma jakiekolwiek zalety. To że jest połączona z innymi pomieszczeniami można bardzo łatwo przekształcić w najgorsze architektoniczne rozwiązanie i zależy to tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych upodobań. Decydując się na kuchnię otwartą, musimy liczyć się z tym, że nasza wyeksponowana kuchnia powinna niemal lśnić i błyszczeć o każdej porze dnia i nocy. Trudno jest zawsze mieć czysto w tak narażonym na zabrudzenia miejscu, a tutaj musimy o to dbać nieustannie. W przeciwieństwie do kuchni zamkniętej, gdzie mamy większe poczucie prywatności. Z drugiej jednak strony tracimy poczucie zwiększonej przestrzeni i musimy mocniej takie zamknięte pomieszczenie doświetlać. Podczas przygotowania potraw jesteśmy także odseparowani od reszty gości. Co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Oba rozwiązania są dobre, mają także swoje wady.