Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Giżycko

Flaga Polski

Obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w najbliższą niedzielę (1 września) w trzech największych miastach Warmii i Mazur.

II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945).

Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Program uroczystości w Olsztynie:
Początek wydarzenia na placu u zbiegu ul. Dąbrowszczaków i al. Piłsudskiego o 9:00.
Program uroczystości:
- odegranie hymnu państwowego,
- przemówienia okolicznościowe,
- modlitwa za żołnierzy poległych w II wojnie światowej,
- składanie kwiatów i zniczy przed pomnikiem,
- odegranie sygnału "Śpij kolego".

Dodatkowo w południe uruchomione zostaną syreny Miejskiego Systemu Alarmowania. 1 września jest też okazją do złożenia przysięgi wojskowej przez Żołnierzy Obrony Terytorialnej. Święto mundurowych 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. "Szczerbiec" odbędzie się na pl. Solidarności, początek o 12:00. Przysięgę tego dnia złoży 214 osób.

Program uroczystości w Elblągu:
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się 1 września o godz. 12:00 przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Agrykola w Elblągu.

Program uroczystości:
- odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej;
- przemówienia okolicznościowe;
- Apel pamięci i salwa honorowa;
- składanie kwiatów.

W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 1 września br. o godzinie 12:00 nadany zostanie na terenie Elbląga akustyczny sygnał alarmowy (syrena).

Program uroczystości w Ełku:
godz. 12:15 - msza święta w katedrze św. Wojciecha w Ełku
- 13:15-13:30 - przemarsz uczestników obchodów uroczystości ulicami: Kościuszki, Chopina, Armii Krajowej, Słowackiego – do pomnika „Bohaterskim Żołnierzom Września”
- 13:30-14:30 - uroczystości przy pomniku „Bohaterskim Żołnierzom Września”
- 15:00 - projekcja filmu Stanisława Różewicza „Westerplatte” (1967 r.)
- 17:00 - IV Letni Koncert na Bulwarach w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej z akompaniamentem Rafała Sulimy
- 19:00 - XI edycja Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej - koncert kameralny w wykonaniu Jacka Szymańskiego z akompaniamentem Katarzyny Olszewskiej