Ilustracja do tekstu

W sierpniu 2019 roku zostały otwarte w regionie dwa nowe szlaki rowerowe. Oba wiodą wzdłuż ważnych dróg wodnych. Szlak Rowerowy Kanału Elbląskiego połączył Ostródę z Elblągiem, natomiast Warmińska Łynostrada – Olsztyn z Lidzbarkiem Warmińskim.

Dzięki wytyczeniu nowych tras Olsztyn i Ostróda zyskały rowerowe połączenie ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Jego warmińsko-mazurski odcinek liczy 395 km i wiedzie wzdłuż północnej granicy województwa, m.in. także przez Frombork, Braniewo, Pieniężno, Bartoszyce, Węgorzewo i Gołdap.

Szlak Rowerowy Kanału Elbląskiego poprowadzono możliwie najbliżej tej drogi wodnej. Trasa ma długość ok. 85 km. Oznakowano ją tabliczkami w kolorze pomarańczowym z symbolem pochylni. Punkty końcowe zlokalizowano w Elblągu przy rondzie Kaliningrad i w Ostródzie przy przystani Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej nad Jeziorem Drwęckim. Na trasie znalazły się m.in. trzy pochylnie kanału (Jelenie, Oleśnica, Kąty) oraz Małdyty i Miłomłyn.

Warmińska Łynostrada jest naturalnym przedłużeniem biegnącej przez Olsztyn Łynostrady. Ta ścieżka spacerowo-rowerowa o długości 9 km, oznakowana tabliczkami z zielonym pasem i symbolem roweru, wiedzie wzdłuż Łyny z osiedla Brzeziny, przez centrum miasta, do elektrowni Łyna w Lesie Miejskim. Tam zaczyna się Warmińska Łynostrada – trasa trekkingowa kończąca się w Lidzbarku Warmińskim.

Liczy ona ok. 60 km i wiedzie głównie drogami leśnymi, na całej długości możliwie blisko koryta rzeki. Prowadzi m.in. przez Brąswałd, Cerkiewnik, Dobre Miasto i Smolajny. Umożliwia nie tylko bliskie obcowanie z naturą, ale też poznawanie zabytków i innych pamiątek historii Warmii. Można ją też uznać za rowerową wersję Szlaku Kopernikowskiego, bo łączy dwa miasta, w których mieszkał ten wielki astronom.

Więcej informacji o turystycznych atrakcjach Warmii i Mazur na stronie internetowej: www.mazury.travel