Muzeum Warmii i Mazur

Konferencja naukowa „Emancypacja po polsku. Sto lat praw wyborczych kobiet” odbędzie się 7 czerwca 2019 roku w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Początek o godz. 16.

Ideą wydarzenia jest refleksja nad miejscem i rolą kobiet w społeczeństwie, ich aspiracjami i dążeniami, a także kształtowanie postaw równościowych, patriotycznych i demokratycznych.

Sto lat temu, wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, Polki, jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały tak upragnione przez lata czynne i bierne prawo wyborcze, co otworzyło im drogę do życia publicznego, jednocześnie stawiając przed nimi nowe wyzwania, takie jak dyskryminacja kobiet w pracy, kwestia świadomego macierzyństwa, znoszenie pozostałych barier prawnych i społecznych.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Program:
16.00 – Sylwia Jaskulska (członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego) – Otwarcie konferencji
16.05 – dr Kinga Raińska (Muzeum Warmii i Mazur) – Początki ruchu kobiecego w Polsce
16.20 – dr Maria Korybut – Marciniak - Portrety wilnianek niepospolitych w XIX stuleciu. Drogi ku emancypacji (Uniwersytet Warmińsko–Mazurski w Olsztynie)
16.35 – dr Marta Milewska (Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku) - Służba bliźniemu jako forma walki o prawa kobiet
16.50 – 17. 10 – Przerwa
17.10 – dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie, Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku) - Choćby najmarniejszym żołnierzem na froncie… Kobiety w walce o niepodległość 1914-1918
17.25 – Urszula Pasławska (poseł na Sejm RP , Wiceprezes PSL) – 30 - lat przemian. Kobiety i ich prawa współcześnie
17.40 - Alina Stasiak (prezes Agencji Multimedialnej Image Team) - Panel dyskusyjny "Kobieta współcześnie"