Amax Mikołajki - Butikowy Hotel na Mazurach

Jak skutecznie uszczelnić wał bez jego demontażu?

Układ napędowy w wykorzystywanym przez Ciebie pojeździe lub maszynie stracił swoją wydajność? Może to być spowodowane przez spadek skuteczności systemu uszczelniającego, co prowadzi do uszkodzenia wału. Na szczęście jest sposób na to, aby skutecznie uszczelnić wał bez konieczności jego demontażu. O tym, jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

Czy uszczelnienie wału bez jego demontażu jest możliwe?

Z pewnością wiele osób zadaje sobie to pytanie. Na szczęście odpowiedź jest twierdząca. Istnieją skuteczne sposoby na uszczelnienie wału bez konieczności jego demontażu, o ile poziom uszkodzeń nie jest bardzo duży i wał nie wymaga wymiany. Z pomocą przychodzą nam tuleje regeneracyjne wału. Części te umieszcza się bezpośrednio na uszkodzonym odcinku i w całym procesie nie trzeba demontować wału. To wygodny wybór, dzięki któremu skraca się czas naprawy układu oraz wydłuża jego żywotność.

Czym są tuleje regeneracyjne wału

Tuleja regeneracyjna wału to niewielka część, która ma kształt pierścienia. Wykonuje się ją z wysokiej jakości materiałów o ponadprzeciętnych właściwościach. Jest to związane z tym, że tuleja regeneracyjna wału musi być bardzo twarda, aby spełniła swoje zadanie. Ponadto musi cechować się idealną powierzchnią pozbawioną nierówności i zarysowań. Właśnie dlatego profesjonaliści stosują elementy wykonane z chromowanej stali nierdzewnej. Ich rozmiar dobiera się bezpośrednio do średnicy wału i stopnia jego uszkodzenia oraz stopnia degradacji uszczelnienia.

Zasada działania tulei regeneracyjnych wału

Na czym polega działanie tulei regeneracyjnych wału? Tu warto skupić się na tym, jak działa cały układ z uszczelnieniem. Składa się on m.in. z wału i simmeringu. Ten ostatni zabezpiecza układ przed wydostawaniem się z niego środka smarnego i jednoczesnym przedostawaniem się do środka zanieczyszczeń. Z czasem jednak uszczelnienie podlega degradacji i traci swoją skuteczność. Zanieczyszczenia przedostające się do układu powodują uszkodzenia wału, w tym m.in. jego rysowanie oraz ścieranie jego powierzchni. Wtedy pojawiają się luzy, które zmniejszają wydajność pracy maszyny i mogą doprowadzić do poważniejszych usterek.

Z pomocą przychodzi tuleja regeneracyjna wału. Nasuwa się ją bezpośrednio na uszkodzony odcinek wału, którego nie trzeba demontować. Wielkość tulei dopasowywana jest do układu. Jej zadaniem jest wypełnienie luki, która powstaje pomiędzy wałem a uszczelnieniem. Dzięki temu niedużym kosztem przywraca się prawidłową pracę systemu i wydłuża jego żywotność. Kolejnym atutem jest to, że zastosowanie tulei sprawia, że nie ma konieczności wymiany simmeringu na mniejszy. Można zachować dotychczasowy rozmiar, ponieważ powstała przestrzeń wypełniana jest przez tuleję.

Wysokiej jakości części do układów napędowych przygotowano w Grupie Marat. Pod tym linkiem znajdziesz również tuleje regeneracyjne wału, które dobierzesz bezpośrednio do swoich potrzeb: https://sklep.grupamarat.pl/uszczelnienia/tuleje_regeneracyjne_walu,cat-126.

Komunikaty firm