Giżycko w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej: Uroczystość pod Murem Pamięci
W dniu, który przypomina nam o jednej z najtragiczniejszych chwil w naszej najnowszej historii, społeczność naszego miasta zebrała się, by oddać hołd tym, którzy odeszli 13 lat temu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Pamięć o tragedii, która połączyła serca Polaków w żałobie, pozostaje żywa dzięki gestom pamięci i szacunku.
  1. 13 lat od katastrofy smoleńskiej.
  2. Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy.
  3. Wspólny gest pamięci lokalnych władz i przedstawicieli społeczeństwa.
  4. Znaczenie rocznicy dla wspólnoty.

10 kwietnia to data, która na zawsze zapisała się w pamięci narodu polskiego jako moment, kiedy straciliśmy 96 osób, w tym parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz wielu wybitnych przedstawicieli życia publicznego kraju. Byli to politycy, parlamentarzyści, dowódcy Polskich Sił Zbrojnych, biskupi, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i przedstawiciele Rodzin Katyńskich. Wszyscy oni zmierzali na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, nie docierając nigdy na miejsce.

W naszym mieście, już tradycją stało się, że w rocznicę tej smutnej daty, przedstawiciele władz lokalnych oraz mieszkańcy składają hołd ofiarom. Tego roku, przy Murem Pamięci przy Sanktuarium św. Brunona, swoje kwiaty złożyli Zastępca Burmistrza Cezary Piórkowski, Starosta Powiatu Mirosław Drzażdżewski, Wicestarosta Mateusz Sieroński, komendant Straży Miejskiej Maciej Ambroziak oraz wiceprezes Koła Światowego Związku Żołnierzy AK Andrzej Szocik, potwierdzając, że pamięć o tych, którzy odeszli, jest w naszej społeczności ciągle żywa.

Choć katastrofa smoleńska jest wydarzeniem, które skłania do refleksji nad kruchością życia, jest także przypomnieniem o sile, jaką jest jedność w żałobie i wspomnieniu. Każdy gest pamięci, każde złożone kwiaty, są dowodem na to, że historia, nawet ta najboleśniejsza, jest nauczycielem życia dla przyszłych pokoleń.


Opierając się na: Urząd Miejski w Giżycku