19 października 2023 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji, a pomiędzy 16 a 20 października w całym kraju organizowany jest Tydzień Mediacji. Jak co roku w wielu miejscach zaplanowane są różne działania promujące ideę mediacji. Informacje o dyżurach mediatorów możemy znaleźć na stronach internetowych sądów okręgowych.

Międzynarodowy Dzień Mediacji i Tydzień Mediacji ma na celu promowanie mediacji jako alternatywnej formy rozwiązywania sporów. Zachęcamy wszystkich do poznania możliwości jakie niesie ze sobą mediacja w postępowaniach karnych i cywilnych. Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnego i bezstronnego mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia. Mediacja trwa krócej niż postępowanie sądowe, redukując koszty oraz stres związany ze stawiennictwem w sądzie.

Corocznie Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzony jest w trzeci czwartek października. Święto zainicjowane zostało w 2005 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów w Rozwiązywaniu Konfliktów (Association for Conflict Resolution). W Polsce w 2005 roku przy Ministrze Sprawiedliwości ustanowiona została Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów, która monitoruje instytucję mediacji oraz przygotowuje zmiany legislacyjne. Po raz pierwszy instytucja mediacji pojawiła się w polskich przepisach prawa w 1998 roku.

Listy stałych mediatorów oraz wykazy osób i instytucji uprawnionych do prowadzenia mediacji w sprawach karnych i nieletnich prowadzi prezes sądu okręgowego.

Dane kontaktowe stałych mediatorów oraz mediatorów z list prowadzonych przez ośrodki mediacyjne znajdują się na stronach internetowych sądów okręgowych.