Amax Mikołajki - Butikowy Hotel na Mazurach

185 lat temu, 11 lipca urodził się Lecu (dawna nazwa Giżycka) jako Adalbert von Winkler, Wojciech Kętrzyński – polski historyk, długoletni dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie.

Wojciech Kętrzyński dał się poznać jako historyk, etnograf, polityk, publicysta i poeta. Zaangażowany w działalność patriotyczną na rzecz Polski, wspierał Powstanie Styczniowe organizując transporty broni, za co był aresztowany i więziony.

Pamięć Wojciecha Kętrzyńskiego uczczono nadając w 1946 r. mazurskiemu miastu Rastembork nazwę Kętrzyn. Jego nazwisko nosi wiele ulic w: Gdańsku, Olsztynie, Ostródzie, Giżycku, Szczytnie, Nidzicy i Pasymiu. Nazwisko Wojciecha Kętrzyńskiego występuje w nazwach wielu szkół i instytucji, w tym I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku i Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Wojciech Kętrzyński zmarł 15 stycznia 1918 r. został pochowany na Cmentarzu Łyczakowski we Lwowie.

W dniu dzisiejszym (11.07.br.) Mirosław Dariusz Drzażdżewski – Starosta Giżycki oraz Ryszard Należyty – Zastępca Dyrektora Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku, złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej Wojciecha Kętrzyńskiego przy ul. Warszawskiej w Giżycku.