Pozostań ostrożny jeśli chodzi o transakcje dokonywane za pośrednictwem Internetu, chroń również swoje dane, hasła do logowania i pin-y. Zainstaluj dodatkowe blokady konta i kart płatniczych, jakie zalecają pracownicy banku. Nie daj się oszukać!
Internet stał się wszechobecny w naszym życiu, nie wyobrażamy sobie dzisiaj funkcjonowania bez niego. Płatności za rachunki, czy zakupy zrealizujemy szybko i sprawnie przez aplikacje naszych banków, nawet bez wychodzenia z domu. Jednak pamiętajmy, że w sieci czyhają na nas również zagrożenia. Niemal każdego dnia ktoś zostaje oszukany i traci oszczędności. Uczmy się zatem na błędach innych i bądźmy ostrożni. Nie instalujmy żadnych aplikacji lub oprogramowań z nieznanego źródła, szczególnie tych z przesłanych linków. Jeśli nie jesteśmy pewni co do ich wiarygodności, zrezygnujmy z instalacji. Zwracajmy uwagę na małą liczbę pobrań, to może być sygnał ostrzegawczy. Nigdy nie działajmy pod presją czasu, lepiej się upewnić, że wszystko jest w porządku, niż stracić swoje oszczędności. Dokonując płatności zawsze sprawdzajmy, czy wiadomości sms z kodem autoryzacyjnym są zgodne z transakcją, której dokonujemy.
Przestrzegaj kilku wskazówek, aby uchronić się przed oszustami :
-
nie klikaj żadnych odsyłaczy w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron,
-
nie otwieraj załączników do wiadomości, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy,
-
uważnie przyjrzyj się ofercie, która zawiera bardzo zaniżoną cenę w stosunku do innych ofert,
-
czytaj komentarze innych osób kupujących, duża liczba negatywnych może świadczyć o nieuczciwości sprzedającego,
-
unikajmy zakupów poza aukcją,
-
korzystaj z programu antywirusowego,
-
nie podawaj swoich osobistych danych,
-
bądź ostrożny podając w internecie numer swojej karty kredytowej,
-
zainstaluj dodatkowe blokady konta i kart płatniczych, jakie zalecają pracownicy banku,
-
kiedy kupujący lub sprzedający prosi cię o zainstalowanie nieznanego oprogramowania na telefon lub komputer, zastanów się – to może być program do szpiegowania twoich ruchów na klawiaturze, w ten sposób oszust widzi pulpit twojego laptopa i tak zdobywa twoje hasła do logowania.
Ktoś prosi cię o podanie kodu BLIK?
Jeżeli nie chcesz stracić swoich oszczędności, zastanów się zanim go prześlesz. Ostrzegamy przed oszustami podszywającymi się pod naszych znajomych w popularnych komunikatorach społecznościowych.
Oszuści bez skrupułów potrafią przejąć nasze oszczędności. W tym celu tworzą różne legendy, sposoby i historie, dla nich każdy sposób na łatwe wzbogacenie się jest dobry. Na terenie powiatu giżyckiego zaistniały przypadki oszustw metodą na kod BLIK. Do tego typu przestępstw dochodzi codziennie na terenie całego kraju. Oszuści podszywają się pod naszych znajomych, których mamy w swoich kontaktach w komunikatorze. Do zainfekowania telefonu wirusem dochodzi najczęściej wtedy, kiedy klikniemy w podejrzany link. Bądź ostrożny i nie daj się oszukać!