Jakie badania warto wykonać w drugim trymestrze ciąży? Ile kosztują badania ciążowe?

Drugi trymestr ciąży to dla wielu kobiet czas, gdy w końcu po trudnościach pierwszych tygodni, zaczynają się czuć lepiej. Dobre samopoczucie nie powinno jednak oznaczać braku troski, a tym bardziej rezygnacji z badań. Które z nich są obowiązkowe w drugim trymestrze, a jakie warto wykonać dodatkowo?

Badania określające płeć dziecka

Drugi trymestr to dla wielu przyszłych rodziców czas, w którym chcieliby poznać płeć dziecka. Czy jest to możliwe? To zależy od wielu czynników i wybranej metody. Dokładnie, to, kiedy można określić płeć dziecka tłumaczy artykuł na swiatmamy.pl, przedstawiając wszystkie dostępne metody pozwalające sprawdzić, czy w łonie rozwija się dziewczynka czy chłopiec.

Podstawowym nieinwazyjnym testem diagnostycznym, który pozwala ustalić płeć dziecka, jest USG płodu. Z reguły po 10. tygodniu ciąży wykonywane jest USG przez powłoki brzuszne. Zdarza się, że płeć dziecka można poznać już w 14. tygodniu ciąży. Jednak aby było to możliwe, niezbędny jest dobrej jakości ultrasonograf, doświadczony specjalista, ale i odpowiednie ułożenie płodu. Z bardzo dużą dokładnością płeć można ustalić podczas USG wykonywanego pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży.

Płeć dziecka nieinwazyjnie można poznać dzięki testowi genetycznemu z krwi żylnej kobiety ciężarnej lub metodą opartą na analizie moczu matki z wykorzystaniem testu paskowego.

Diagnostyka inwazyjna płci to amniopunkcja, biopsja kosmówki, kordocenteza, fetoskopia. Jednak aby skorzystać z tego typu badań, muszą zajść dodatkowe wskazania do ich przeprowadzenia. Najczęściej zlecane są, gdy wyniki nieinwazyjnych badań prenatalnych są nieprawidłowe.

Kiedy badania prenatalne w drugim trymestrze ciąży?

Pomiędzy 18. a 23. tygodniem przychodzi pora na badanie prenatalne II trymestru (określane również jako tzw. połówkowe). Jego celem jest przede wszystkim dokładna ocena anatomicznych struktur. Zaczyna się więc od głowy, a kończy na dłoniach i stopach. Dzięki temu, że płód jest już na tyle duży, że da się dokładnie pooglądać większość narządów i części ciała, z powodzeniem można potwierdzić też płeć dziecka.

Jakie badania w drugim trymestrze ciąży?

W II trymestrze ciąży przynajmniej raz w miesiącu koniecznie trzeba udać się do lekarza na kontrolne badanie USG. Każda wizyta powinna składać się również z mierzenia ciśnienia, kontroli przyrostu masy ciała, a także badania ginekologicznego, które wykaże, czy stan szyjki macicy i wydzieliny pochwowej są prawidłowe. Na szczęście na półmetku ciąży ilość i częstotliwość zleconych badań laboratoryjnych jest znacznie mniejsza niż na początku. W II trymestrze trzeba na zlecenie lekarza wykonywać rutynowe badania, takie jak morfologia krwi, badanie ogólne moczu. Drugi trymestr to czas zrobienia doustnego testu tolerancji glukozy (DTTG). Dzięki niemu możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości w gospodarce węglowodanowej.

Ile kosztują badania ciążowe?

Zgodnie z prawem, kobiecie w czasie ciąży, porodu i 6-tygodniowego okresu połogu, przysługują bezpłatne obowiązkowe badania i wizyty lekarskie. Jednak nie ma co się oszukiwać, nie wszędzie opieka lekarska w ramach NFZ stoi na dobrym poziomie, czasami ciężarne wolą być pod opieką lekarza prywatnie i tak też wykonywać badania. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Szacuje się, że cytologia to koszt ok. 50 zł, a badanie ginekologiczne ok. 200 zł. Morfologia krwi to 10-15 zł, ale wykonuje się ją wielokrotnie w okresie ciąży, a ogólne badanie moczu to podobny wydatek i częstotliwość. USG prenatalne II trymestru to koszt około 450 złotych. Jak widać, nie są to małe kwoty, ale pozwalają upewnić się, czy płód rozwija się prawidłowo.