Badania nieniszczące – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Aby zmniejszyć ryzyko awarii i sprawdzić, czy dany komponent instalacji przemysłowej będzie pracował w sposób prawidłowy, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Dużą popularnością, z uwagi na liczne zalety, cieszą się tzw. badania nieniszczące. Na czym polega to rozwiązanie? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, przeczytaj tekst.

Badania nieniszczące NDT – krótkie wyjaśnienie

Badania NDT (w jęz. ang. Non-Destructive Testing) pozwalają na zbadanie określonego obiektu bez ingerencji w jego strukturę. W pewnym sensie można powiedzieć, że jest to badanie o charakterze nieinwazyjnym. Dzięki badaniom typu NDT nie trzeba już fizycznie obrabiać badanego obiektu, rozcinać go i niszczyć. Aby osiągnąć cel, wystarczy przeanalizować dany przedmiot na przykład z użyciem fal ultradźwiękowych. Z uwagi na liczne zalety badania nieniszczące NDT wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu, w tym przede wszystkim w sektorze:

  • stoczniowym,
  • petrochemicznym,
  • stalowym,
  • energetycznym,

oraz wielu innych. Przykładowe obiekty, jakie są przedmiotem analiz w ramach badań nieniszczących, to złącza spawane, elementy odlewane oraz lutowane.

Badania nieniszczące Navitest – dlaczego warto zdecydować się na badania NDT?

Badania nieniszczące cieszą się coraz większym zainteresowaniem w dwudziestym pierwszym wieku. W zasadzie, nie powinno to nikogo dziwić. Badania NDT z różnych powodów stanowią rozwiązanie, po które sięga coraz więcej krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw prowadzących działalność z branży przemysłowej.

Powody popularności badań nieniszczących (ich przeprowadzaniem zajmuje się na przykład Laboratorium Navitest sp. z o.o. z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem) są następujące:

  • badania NDT to znaczna oszczędność czasu – dzięki temu, że procedury badawcze mogą zostać przeprowadzone bez konieczności ingerencji w badany obiekt, możliwe jest uniknięcie przestojów. A te, w przypadku zaawansowanych instalacji zajmujących się na przykład przetwarzaniem ropy naftowej, mogą być bardzo kosztowne;
  • badania nieniszczące cieszą się wysoką skutecznością. Jest to możliwe między innymi dzięki temu, że w ramach testów NDT wykorzystuje się takie technologie jak na przykład badania radiograficznebadania penetracyjne czy badania ultradźwiękowe. Metody te to tylko niektóre ze wszystkich dostępnych sposobów działania. Procedury określane jako badania nieniszczące można dostosować w zależności od potrzeb danego Klienta.

Jak przeprowadzić badanie nieniszczące w przedsiębiorstwie przemysłowym?

Badanie nieniszczące w przemyśle jest przeprowadzane przez wyspecjalizowane podmioty. Do tego typu ośrodków badawczych należy między innymi Laboratorium Navitest sp. z o.o. Dlaczego warto zdecydować się na ofertę Navitest? Przyczyn, dla których Laboratorium to wybór optymalny, jest wiele.

Doświadczony personel to jeden z najpoważniejszych atutów w przypadku właściwie każdego przedsiębiorstwa. Nie inaczej jest w przypadku Laboratorium Navitest, w przypadku którego to od kompetencji i fachowej wiedzy pracowników w dużej mierze zależy to, czy badanie zostanie przeprowadzone w sposób profesjonalny i przyniesie pożądane efekty.

Last but not least, Laboratorium wykonuje zlecane mu projekty z zachowaniem odpowiednich standardów, w tym między innymi norm ISO.

___

NAVITEST Sp. z o.o.

80-288 Gdańsk ul. Piecewska 27, Polska

Tel + (48 58) 520-75-00 – sekretariat

biuro(at)navitest.com.pl