Policja oraz straż pożarna pracowała na miejscu pożaru, do którego doszło w domu jednorodzinnym w miejscowości Kozin gm. Giżycko. Na szczęście ogień został szybko ugaszony i nikt nie ucierpiał.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (04.04.2022 r.) w jednym z domów jednorodzinnych na terenie gminy Giżycko w miejscowości Kozin. Dyżurny otrzymał zgłoszenie po godz. 17:00 z informacji wynikało, że pali się dach budynku.

Po przybyciu na miejsce, trwała już akcja gaśnicza. Ustalono, że w momencie wybuchu pożaru w domu znajdowały się trzy osoby. Mieszkańcy w pewnym momencie usłyszeli hałas dobiegający z poddasza budynku. Gdy wyszli na zewnątrz zobaczyli, że cały dach jest w płomieniach. Z domu zdążyli zabrać dwie butle gazowe i dokumenty.

Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Teraz policjanci ustalają przyczyny pożaru.

Najczęstsze przyczyny pożarów w domu:

Przyczyny pożarów są różne. Mogą być związane są z problemami urządzeń grzewczych oraz niewłaściwym zachowaniem dorosłych czy wypadkami spowodowanymi przez dzieci. Podejmując odpowiednie środki ostrożności w życiu codziennym, można uniknąć pewnych przyczyn pożaru. To samo dotyczy również podczas postępowania zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu lub przeprowadzania regularnych kontroli sprzętu. Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów w domu? Co należy zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i uniknąć najczęstszych przyczyn pożarów?

Przyczyny pożarów:

Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Administracji Pożarnej najczęstszymi przyczynami pożarów mieszkań są:

  • Nieprawidłowa praca urządzenia grzewczego,

  • Wypadki spowodowane nieumyślnością osób dorosłych,

  • Wady sprzętu i urządzeń elektrycznych, w szczególności kabli, sprzętu oświetleniowego i odbiorników (nie wliczając urządzeń grzewczych),

  • Przypadki podpaleń.

Warto również zwrócić uwagę na inne zagrożenia pożarowe w domu, takie jak nieostrożność małoletnich (np. dzieci bawiące się zapałkami lub zapalniczkami), warunki atmosferyczne (uderzenia pioruna) czy niewłaściwe użytkowanie urządzeń grzewczych gazowych (np. butli gazowej).

Jak zapobiec pożarowi w domu?

Kilka podstawowych zasad i prostych środków ochrony przeciwpożarowej, które mogą poprawić bezpieczeństwo Twojego domu:

  • zwróć uwagę na właściwe warunki instalacji elektrycznej,

  • produkty łatwopalne (butle, zbiorniki paliwa itp.) trzymaj z dala od wszelkich źródeł ognia,

  • regularnie sprawdzaj szczelność przewodu kominowego i usuwaj sadzę,

  • nie przechowuj opału w pobliżu kominka,

  • zainstaluj w swoim domu czujniki dymu i tlenku węgla – zaalarmują Cię tak szybko, jak to możliwe w przypadku niebezpieczeństwa,

  • kup gaśnicę i umieść je w łatwo dostępnym miejscu. Przy piecu warto postawić dodatkową.

  • Nie blokuj korytarzy meblami, gadżetami i nie wieszaj zasłon – dom musi mieć również bezpieczną ścieżkę ewakuacyjną.

Ogień to żywioł, który powoduje duże szkody i może być śmiertelny. Oprócz zniszczeń mienia może także poważnie zaszkodzić zdrowiu domowników. Aby uchronić się przed zagrożeniem pożarowym, wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem.