Jak rozliczyć PIT samodzielnie?

Konieczność samodzielnego wypełnienia formularza i złożenia zeznania podatkowego przeraża wiele osób i dlatego znaczna część osób zleca to biurom rachunkowym. Tymczasem jest to zbędny wydatek, bo samodzielnie rozliczenie PIT bez wychodzenia z domu jest nie tylko wygodne, ale przede wszystkim darmowe i bardzo łatwe. Jak samemu rozliczyć PIT? Kiedy złożyć deklarację podatkową?

Wybierz dobry program do rozliczenia PIT

Podstawą samodzielnego rozliczenia swojego PIT-u jest wybór odpowiedniego programu, który to ułatwi. Dobry program do PIT online przeprowadzi Cię krok po kroku przez całą procedurę, sprawiając, że stanie się ona niezwykle prosta. Wypełnienie formularza zajmie jedynie kilka minut. Dodatkowo nie trzeba nigdzie chodzić, przesyłać dokumentów ani drukować formularza. Można też w dowolnym momencie przerwać wypełnianie formularza i wrócić do niego później.

Wybierz odpowiedni formularz

Pierwszym krokiem powinno być wybranie odpowiedniego formularza PIT. Najpopularniejsze to PIT 36 i PIT 37.

PIT 37

Przeznaczony dla wszystkich, którzy w poprzednim roku nie rozliczali i nie odprowadzali zaliczki na podatek dochodowy samodzielnie, a więc nie były płatnikiem. W uproszczeniu są to po prostu osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło. PIT 37 umożliwia skorzystanie z ulg podatkowych oraz odliczenie od podatku dochodowego darowizn oraz oddanej krwi i osocza. PIT 37 pozwala również na rozliczenie podatku wspólnie z małżonkiem, co pozwala na uniknięcie pierwszego progu podatkowego, a tym samym znaczne obniżenie należnych podatków.

PIT 36

PIT 36 to formularz skierowany do osób, które musiały samodzielnie rozliczać i odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy i rozliczają się na zasadach ogólnych. W praktyce są to przede wszystkim przedsiębiorcy, osoby, które uzyskały przychody z tytułu najmu lub pracy za granicą. PIT 36 umożliwia odliczenie od podatku dochodowego darowizn i ulg podatkowych, a także wspólne rozliczenie się małżonków. Co ważne, osoby, które uzyskały przychody rozliczane przez płatnika i jednocześnie same są płatnikiem składek rozliczają wszystkie przychody na formularzu PIT 36.

Wprowadź dane

Następnym krokiem jest wprowadzenie danych do formularza PIT. Są to przede wszystkim dane identyfikacyjne (imię i nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia i PESEL lub NIP) oraz informacje na temat uzyskanych przychodów i kosztów ich uzyskania. Przedsiębiorcy dane te pozyskują z księgi przychodów i rozchodów, a osoby fizyczne z PIT 11 przesłanego przez pracodawcę. W formularzu należy również zaznaczyć ulgi podatkowe, z których chce się skorzystać oraz darowizny, które chce się odliczyć od podatku. Wypełniając PIT wspólnie z małżonkiem należy uwzględnić również jego dane i przychody. Warto również przekazać swój 1% podatku organizacji pożytku publicznego. Po wypełnieniu wszystkich informacji wystarczy zatwierdzić formularz i przesłać go do Urzędu Skarbowego.