Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Giżycko

Prawidłowy załadunek i jego zabezpieczenie to podstawa bezpiecznego transportu. Zasady te określone są w kodeksie drogowym. Jednak bywają sytuacje zarówno te losowe jak i poprzez nie dopełnienie obowiązku przez kierowcę, co często stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przykładem mogą być dwa zdarzenia, które miały miejsce w minioną środę, 2 czerwca br na drogach powiatu giżyckiego, gdzie z naczepy zsunęły się płyty betonowe, a inny kierowca nie właściwie zabezpieczył przewożony ładunek.

Pamiętajmy, że przepisy bardzo dokładnie określają zasady, które kierowcy powinni przestrzegać i stosować. Ważną zasadą jest to, że ładunek nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. Ładunek też nie powinien zmieniać położenia, jak wydarzyło się to w minioną środę (02.06.2021 r.) w Giżycku na ul. Moniuszki, gdzie z naczepy samochodu ciężarowego częściowo zsunęły się płyty betonowe. Na szczęście płyty zsunęły się od strony pobocza i nikt w tej sytuacji nie poniósł szkody bądź ucierpiał na zdrowiu i życiu. W trakcie wyjaśniania całej sytuacji, funkcjonariusze ustalili, że pękły pasy zabezpieczające. W efekcie płyty ponownie zostały załadowane i dobrze zabezpieczone. Drugi przykład, to interwencja policjantów z drogówki wobec kierowcy opla, który przewoził na przyczepce źle zabezpieczony ładunek w postaci „wkładów kominowych”. Umieszczony na przyczepce ładunek podczas jazdy stale się przemieszczał, co groziło zsunięciem się ładunku na drogę. W tym przypadku kierowca został ukarany mandatem karnym za nieprawidłowe zabezpieczenie ładunku.

Policjanci przypominają, że należy też pamiętać o tym, że wszelkie urządzenia służące do zabezpieczenia ładunku w celu zapewnienia bezpieczeństwa powinny być chronione przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy. Wszelkie te przepisy, zasady oraz regulacje zawarte są w dziale dotyczącym warunków używania pojazdów w ruchu drogowym (art. 61 Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Nagłe przemieszczenie się ładunku i wpadnięcie z auta może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu innych jego użytkowników.