Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii - plakat

25. edycja Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii na Warmii i Mazurach potrwa od 20 do 31 marca 2021 roku w formule online.

 W tym roku organizatorzy  z Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie proponują wirtualną podróż do francuskojęzycznej Szwajcarii.

Kraj słynie z pięknych krajobrazów, luksusu, zegarków, czekolady, sera i banków, jednak jest wiele rzeczy, których o nim nie wiemy. O kulturze i tożsamości tego wyjątkowego kraju opowiedzą zaproszeni goście: podróżnicy, autorki książek o Szwajcarii, znanych blogów, czy publikacji naukowych, którzy swoje prywatne i zawodowe życie związali z tym krajem.

Przed podróżą do Helwecji, 20 marca, w Międzynarodowy Dzień Frankofonii, koncert online największych przebojów francuskich artystek XX i XXI wieku w wykonaniu Justyny Bacz z zespołem. „Femmes, czyli kobiety”, muzyczny spektakl, na który składają się utwory z repertuaru znanych francuskich i francuskojęzycznych artystek: Edith Piaf, Juliette Gréco, Dalida, Céline Dion czy Zaz. Piosenki w interpretacji Justyny Bacz, zaśpiewane w oryginalnych wersjach językowych oraz polskich, autorskich przekładach, układają się w opowieść o kobiecie i ważnych momentach jej życia.

Na zakończenie pasjonująca opowieść o najsłynniejszym fryzjerze wszech czasów, ojcu nowoczesnej sztuki fryzjerskiej, jednej z najbarwniejszych i najciekawszych postaci paryskich „szalonych lat dwudziestych”. Marta Orzeszyna, znawczyni literatury i kultury francuskiej, autorka książki „Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa (Dom Wydawniczy REBIS, 2019) odsłania życia Antoniego Cierplikowskiego, który w poszukiwaniu sławy i fortuny opuszcza rodzinny Sieradz i wyrusza do Paryża.

PROGRAM:
- Na wszystkie wydarzenia do(w)stęp BEZPŁATNY
- Wszystkie wydarzenia TRANSMITOWANE na ŻYWO na profilu FB Centrum Polsko-Francuskiego: https://www.facebook.com/centrumpolskofrancuskie/  

20 marca (sobota), godz. 19.00
Justyna BACZ „Femmes, czyli kobiety. KAMERALNIE”
Spektakl muzyczny (koncert)
"Femmes czyli kobiety” to piękny i wzruszający muzyczny spektakl i zarazem niezwykłe spotkanie z piosenką francuską. Na program składają się piosenki napisane z myślą o kobietach. Znalazły się tu utwory z repertuaru znanych piosenkarek, takich jak Edith Piaf, Juliette Gréco, Patricia Kaas, czy Céline Dion, a także tych, które w Polsce są mniej popularne, a być może zostaną przez polską publiczność dopiero odkryte. Piosenki układają się w historię życia kobiety, które mieni się od emocji o różnych barwach. Tak więc początkowo radosne, beztroskie i pełne nadziei, jak to bywa na początku drogi, utwory z czasem uderzają w poważniejsze tony, by w finale wybrzmieć znowu mocną nutą optymizmu… Część z tych piosenek pozostała w oryginalnej wersji językowej, część z nich zabrzmi w premierowych, autorskich tłumaczeniach Justyny Bacz. Dopełnienie spektaklu stanowią wizualizacje w postaci portretów przedstawiających piosenkarki, z których repertuaru pochodzą wykonywane utwory.
Wystąpią:
Justyna Bacz - śpiew, scenariusz, tłumaczenia piosenek
Mariusz Dubrawski - fortepian, instrumenty klawiszowe, aranżacje
Wiesław Wysocki - saksofon, flet
Grafiki - Jarosław Kazior
Współpraca: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie (CEiIK Koncertowo)

22 marca (poniedziałek), godz. 18.15
Café français en ligne. Na szlakach Alp Szwajcarskich.
Spotkanie w języku francuskim
Kafejka językowa online dla miłośników i praktyków języka francuskiego. Tym razem spotkanie z miłośnikami gór - Polką i Szwajcarem. Rozmawa z pochodzącą z Olsztyna Marysią oraz Michaelem, którzy mieszkają w małej miejscowości Fionnay we francuskojęzycznym kantonie Valais.

23 marca (wtorek), godz. 18.00
„Grand Tour of Switzerland. W drodze ku realizacji marzeń”
SPOTKANIE (tłumaczone na polski język migowy) z Katarzyną Kosowską i Wojtkiem Grabowskim
Grand Tour of Switzerland to licząca 1643 km trasa turystyczna dookoła Szwajcarii, przebiegająca zarówno przez najpopularniejsze atrakcje kraju, jak i te mniej znane, ukryte gdzieś na uboczu perełki. W 2020 roku na wyprawę tą trasą wybrali się Kasia i Wojtek, twórcy RoadTripBus.pl - jednego z najczęściej czytanych polskojęzycznych blogów podróżniczych. W ciągu tygodnia, swoim domem na kółkach (wiekowym, za to starannie wyposażonym busem), pokonali jej fragment we wschodniej części kraju, przejeżdżając słynne alpejskie przełęcze, odwiedzając jeden z licznych szwajcarskich lodowców, znajdującą się na liście UNESCO dzielnicę opacką St. Gallen czy okazałe zamki Bellinzony. Podczas spotkania podzielą się wrażeniami i zdjęciami z wyprawy oraz praktycznymi wskazówkami, jak zorganizować taką podróż. Tego dnia otworzymy również wirtualnie w Centrum wystawę fotografii z tej fantastycznej wyprawy.

24 marca (środa), godz. 18.00
„Szwajcaria od środka: Bilet w jedną stronę”
SPOTKANIE z Joanną Lampką
Joanna Lampka - pisarka, tłumaczka i nauczycielka języka polskiego dla obcokrajowców, autorka książek o Szwajcarii oraz popularnego bloga „Szwajcarskie Blabliblu” (blabliblu.pl) przedstawiającego w lekki sposób życie polityczne, społeczne i kulturalne tego kraju. Od kilku lat mieszka w niewielkim miasteczku Morges we francuskojęzycznej części Szwajcarii.

25 marca (czwartek), godz. 18.00
„Szwajcaria od środka. Podróż przez raj wymyślony”
SPOTKANIE z Agnieszką Kamińską
Agnieszka Kamińska, dziennikarka, socjolożka, autorka bloga „I’m not Swiss” (iamnotswiss.blog) i książki „Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony" (Wydawnictwo Poznańskie, 2021). Autorka przemierza alpejskie szlaki, trasy kolejowe oraz wybrukowane uliczki helweckich miast. Odkrywa przed nami raj wymyślony; państwo, którego nie ma, choć według legendy zaczęło się… na łące.

30 marca (wtorek), godz. 18.00
„Kantony frankofońskie w Szwajcarii: język, tożsamość, kultura”
SPOTKANIE z dr Małgorzatą Szymańską
Wielojęzyczność jest jednym z czynników, który wyróżnia Szwajcarię spośród zachodnich demokracji i odgrywa ogromną rolę w tożsamości Szwajcarów. Na straży pokojowej koegzystencji językowej stoją trzy zasady: równości języków, wolności językowej i terytorialności. Czym wyróżnia się na tym tle Szwajcaria romańska? A może jednak romandzka? O współczesnej Szwajcarii z perspektywy języka francuskiego opowie dr Małgorzata Szymańska, długoletnia wykładowczyni w Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez lata prowadziła zajęcia poświęcone dawnej i współczesnej Szwajcarii oraz francuskojęzycznej literaturze tego kraju. Autorka licznych publikacji naukowych poświęconych kulturze i literaturze Szwajcarii romandzkiej.

31 marca (środa), godz. 18.00
„Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa”.
SPOTKANIE autorskie z Martą Orzeszyną
Pochodzącego z Sieradza Antoniego Cierplikowskiego, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, znał cały świat. Był geniuszem fryzjerstwa, wyjątkowym artystą i wizjonerem mody. Przez niemal 70 lat wyznaczał trendy, stale prowokował i zaskakiwał swoim talentem. Jego przyjaciółmi byli ludzie sztuki, filmu i koronowane głowy. W książce „Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa” (Dom Wydawniczy Rebis, 2019) opartej na najnowszych badaniach autorka - Marta Orzeszyna, znawczyni literatury i kultury francuskiej - odsłania kulisy życia prywatnego Antoine’a, opisuje jego oszałamiającą karierę, niezwykłe bogactwo, a wreszcie zaskakujący koniec burzliwego życia. Spotkanie poprowadzi Ewa Zdrojkowska, dziennikarka Radia Olsztyn