tłuszcze w diecie

W przeciwieństwie do węglowodanów i białek tłuszczom poświęca się aż tyle uwagi. Tłuszcze są powszechnie uważane za niezdrowe i należy ich unikać, w przeciwnym razie wzrośnie poziom cholesterolu i waga, a wszystkie najzdrowsze potrawy są niskotłuszczowe. Nie można się zgodzić z taką opinią. Przede wszystkim tłuszcze są różne, a część z nich jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co powinniśmy wiedzieć o tłuszczach?

Tłuszcze są ważne dla zdrowia

Tłuszcze są tak samo niezbędne dla naszego organizmu, jak inne składniki odżywcze. Pełnią kilka kluczowych funkcji: dostarczają nam niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które nie są syntetyzowane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem, transportują rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E, K i wspomagają ich wchłanianie, pomagają zachować zdrową skórę i są niezbędne do prawidłowego kształtowania wzroku i zdolności umysłowych u dzieci, są wykorzystywane przy budowie błon komórkowych. Większość mitów o tym, że tłuszcze są niezdrowe, wynika z faktu, że przy rozkładzie 1 g tłuszczu, powstaje aż 9 kcal - to ponad dwa razy więcej niż w przypadku rozkładu węglowodanów czy białek. Jednak eksperci ciągle powtarzają, że całkowita ilość dostarczanych kalorii jest ważniejsza niż ich źródło (oczywiście, jeżeli chodzi o przyrost tkanki tłuszczowej). Wszelkie niewykorzystane nadwyżki kalorii, bez znaczenia czy są dostarczane z tłuszczami, białkami czy węglowodanami, przekształcą się w tkankę tłuszczową. W zdrowej diecie, którą oferuje catering dietetyczny Giżycko, tłuszcze powinny stanowić ok. 20-35% dziennie spożywanych kalorii.

Różne rodzaje tłuszczy

Czy to oznacza, że ​​spożycie każdego tłuszczu jest uzasadnione i dobre dla zdrowia w zalecanych dawkach? Nie. Jeśli chodzi o tłuszcze (zresztą, jak i w przypadku innych składników odżywczych), ważna jest nie tylko ilość, ale i jakość. Tłuszcze są podzielone na 2 duże grupy: nasycone i nienasycone (jednonienasycone i wielonienasycone). Tłuszcze nienasycone powinny być głównym rodzajem tłuszczu w naszej diecie, ponieważ zmniejszają ryzyko rozwoju blaszek miażdżycowych na ścianach tętnic i zwiększają poziom dobrego cholesterolu we krwi. Istnieje prosty sposób na określenie, jakiego rodzaju tłuszczu szukasz: tłuszcze nasycone są stałe w temperaturze pokojowej, a tłuszcze nienasycone są płynne. Tłuszcze jednonienasycone można znaleźć w: olejach roślinnych – oliwa z oliwek, sezamowy, rzepakowy, awokado, orzechach (orzechy nerkowca, migdały, pistacje) i orzeszkach ziemnych. Tłuszcze wielonienasycone znajdują się natomiast w: nasionach słonecznika i nasionach lnu, soi, rybach i oleju rybnym, oleju kukurydzianym, lnianym i słonecznikowym.