Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Giżycko

Od piątku na drogach powiatu giżyckiego funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Giżycku czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących. Ostatni weekend wakacji to czas powrotów do domu z urlopu lub wycieczek. Wszystko po to, aby te wakacje zakończyły się bezpiecznie dla każdego uczestnika ruchu drogowego.

Policjanci giżyckiej prewencji i drogówki podczas ostatniego wakacyjnego weekendu czuwają nad bezpieczeństwem na drogach naszego powiatu. W czasie pełnionej służby dokonują pomiaru prędkości za pomocą ręcznych mierników prędkości oraz radiowozu wyposażonego w wideorejestrator. Sprawdzają czy kierujący stosują się do przepisów. Wszystko po to, aby te wakacje zakończyły się bezpiecznie dla każdego uczestnika ruchu drogowego.

Niestety nie brajuje kierowców, którzy wykazują się całkowitym brakiem odpowiedzialności i przekraczali dozwoloną prędkość lub za nic mieli obowiązujące przepisy. Funkcjonariusze pracowali na miejscu kilku zdarzeń drogowych.

W minioną sobotę ( 29. 08. 2020r.) ok. godz. 10:20 na trasie Spytkowo – Gajewo kierująca VW Polo nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z jadącym z naprzeciwka Hondą Civic. W wyniku zderzenia VW Polo przewróciło się na dach.

Tego samego dnia na trasie Ryn - Wejdyki po godz. 11:20 kierujący samochodem osobowym m-ki Renault również na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i doszło jego dachowania.

W niedzielę (30. 08. 2020 r.) o godz. 12:10 w m. Ranty gm. Wydminy kierujący VW Golf również na zakręcie, doprowadził do przewrócenia pojazdu. 31-latek nie dostosował prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego auto wpadło w poślizg i dachowało. Okazało się, że kierujący nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

W miniony weekend doszło także do trzech zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Najpierw w piątek (28. 08. 2020r.) o godz. 20:15 na niezabudowanym odcinku drogi na trasie Gawliki Wielkie – Pietrasze kierujący Hyundaiem uderzył w zwierzę, które wtargnęło na jezdnię.

W niedzielę (30. 08. 2020r.) o godz. 19:00 w m. Sterławki Małe kierujący samochodem osobowym m-ki Mercedes uderzył w przebiegającego kozła. Zwierzęciem zaopiekował się myśliwy. Następnie tego samego dnia kilkanaście minut po godz. 20:00 na trasie Gawliki – Pietrasze gm. Wydminy sarna wtargnęła pod nadjeżdżającą Toyotę.

Pamiętajmy, że kolizja samochodu z nieoczekiwanie pojawiającym się na drodze zwierzęciem może okazać się brzemienna w skutkach. Podczas takich zdarzeń, zwierzę często ginie lub jest poważnie ranne, a pojazd uczestniczący w kolizji jest poważnie uszkodzony, co też było skutkiem tych zdarzeń.

W dniu dzisiejszym (31. 08. 2020 r.) kilka minut przed godz. 10:00 na drodze krajowej nr 59 między m. Bachorza a Cankami, kierujący VW Golf stracił panowanie nad kierownicą i wjechał do przydrożnego rowu. Z 64-latkiem podróżowało dwóch pasażerów.

Funkcjonariusze byli wezwani także do zdarzenia drogowego, do którego doszło dzisiaj (31.08.2020 r.) o godz. 11:54 przed m. Szczybały Giżyckie. 54-letni kierowca Hondy, również nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z jadącą z naprzeciwka kierującą Skodą. W wyniku zderzenia kierująca Skodą wjechała do rowu.

Na miejscu weekendowych i dzisiejszych zdarzeń okazało się, że ich uczestnicy mieli naprawdę sporo szczęścia i mimo tego, że kierujący stworzyli duże zagrożenie w ruchu drogowym, to wszystko skończyło się na drobnych obrażeniach. Kierujący zostali ukarani mandatami i punktami karnymi.

W miniony weekend policjanci skontrolowali 82 pojazdy i ujawnili 70 wykroczeń w ruchu drogowym, z czego 39 z nich dotyczyło przekroczenia prędkości. Mandaty karne nałożono za 59 naruszeń przepisów oraz skierowano 6 wniosków o ukaranie do sądu.

Policjanci apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i daleko idącą ostrożność podczas poruszania się samochodem. Warto zwrócić również uwagę na pogodę, która w ostatnim czasie nas nie rozpieszcza. Deszcz zdecydowanie utrudnia prowadzenie pojazdu oraz ogranicza widoczność na drodze. Każdego dnia coraz szybciej robi się ciemno. Dlatego każdy kierowca w czasie jazdy powinien zachować szczególną ostrożność.