Parametry kominków - na co zwrócić uwagę

Przed zakupem kominka warto przeanalizować jakie warunki panują w pomieszczeniu, w którym chcemy zamontować kominek. Jaka ma być jego główna funkcja: grzewcza czy dekoracyjna? Jeśli grzewcza to jak duże jest pomieszczenie, które chcemy ogrzać? Przy wyborze kominka należy wziąć pod uwagę kilka jego głównych parametrów. Oto one:

· moc,

· sprawność grzewcza,

· rodzaj paliwa,

· wymiary kominka,

· rozmiar paleniska,

· średnica wylotu spalin.

Poniżej znajdziesz opis każdego z parametru.

Moc kominka

Jest to bardzo ważny parametr, jeśli kominek ma mieć funkcję grzewczą. Ta wartość decyduje o skutecznym ogrzewaniu pomieszczeniu/domu. Jeśli wybierasz kominek na paliwo stałe, np. drewno, to zapytaj sprzedawcę o jego moc nominalną. Moc nominalna to około 70% wartość mocy maksymalnej, ale warto mieć jej dokładną wartość. Moc kominka należy dostosować do metrażu pomieszczeń, które mają być ogrzewane za pomocą tego kominka. na rynku przyjmuje się, że 10 m2 o wysokości 2,6m i dobrej izolacji ciepła kominek potrzebuje mocy od 0,8kW do 1kW. W przypadku kominków gazowych w zabudowaniach wielorodzinnych moc nie może przekroczyć 5kW. Inaczej jest w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie moc może osiągnąć nawet 21 kW. Kominki elektryczne osiągają bardzo małą moc i raczej nie nadają się jako główne ogrzewanie. Przyjmują one od 1kW do 3 kW mocy. w Przypadku biokominków moc jest tak małe, że nikt jej nie podaje. W tym przypadku nie ma szans, aby ogrzać dom czy salon.

Sprawność grzewcza

Ten parametr dotyczy tylko kominków na paliwo stałe. w Przypadku kominków otwartych jego sprawność grzewcza wynosi około 15%, więc niewiele. Kominki Wrocław z wkładami osiągają większą wartość sprawności grzewczej, bo pomiędzy 50 a 80 procent. W przypadku kominków na drewno, jako paliwo, warto wybrać kominek ze sprawnością minimum 70%.

Rodzaj paliwa

Kominki z wkładami i kominki otwarte opalane są za pomocą drewna. Najlepiej wybrać twarde gatunki liściaste, takie jak: brzoza, buk, dąb, jesion lub drewno z drzew owocowych. Charakteryzują się one wysokoenergetycznością, dzięki czemu palą się długo i wydziela się z nich bardzo mało substancji smolistych. To ułatwia serwisowanie takiego kominka. Średnie spalanie suchego drewna w kominku o mocy 10kW wynosi 3,6 kg/h.

Wymiary kominka

Wymiary kominka zależą przede wszystkim od projektu i od niego zależy dobranie odpowiedniej wielkości wkład.

Rodzaj paleniska w kominku

Najważniejsza jest tutaj szerokość paleniska, bo od niego zależy długość drewna lub wkładów, które będziemy mogli użyć. Palenisko zatem nie powinno być węższe niż 50 cm. Niektóre wkłady osiągają nawet 100 cm. Dlatego warto wziąć to pod uwagę.

Średnica wylotu spalin

Od średnicy wylotu spalin (czopy) będzie zależał przekrój komina. Jeśli czopa ma mniej niż m2 powierzchni, wtedy przekrój przewodu kominowego powinien wynosić minimalnie 14 x 14 cm lub średnicę 15 cm. Większa średnica wylotu wymaga budowy komina o minimalnych wartościach 27 x 14 cm lub o średnicy 18 cm.

Podsumowanie

Jak widać powyżej, jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze kominka. Jeśli nie mamy czasu i odpowiedniej wiedzy do podjęcia decyzji to można zdać się na pomoc specjalisty. Warto też dowiedzieć się więcej o poszczególnych rodzajach kominków, jaką obudowę wybrać itp.