Lokal użytkowy – czym jest i jak go znaleźć?

Lokale użytkowe to nierozłączny element rynku nieruchomości w każdym mieście. Im większe miasto, takie jak Wrocław, tym oczywiście wybór lokali użytkowych jest większy. Jak znaleźć najlepszy lokal użytkowy dla swojego biznesu? O tym w poniższym artykule – zapraszamy!

Lokale użytkowe Wrocław to oferta, która pojawia się w ogłoszeniach bardzo często – zarówno ze strony osób posiadających takie lokum do wynajęcia, jak i przedsiębiorców poszukujących najlepszego rozwiązania dla swojego biznesu. Jednak, na rynku można spotkać bardzo różnorodne lokale użytkowe – wszystko dlatego, ponieważ nie ma konkretnej definicji lokalu użytkowego (od strony prawnej). Często zatem właściciele bardzo różnych lokali nazywają je „lokalami użytkowymi”. Dlatego, szukając lokalu dla swojej firmy, można zetknąć się z najróżniejszymi nieruchomościami.

Jak szukać lokalu użytkowego?

Aby zaoszczędzić sobie nieco czasu i znaleźć dokładnie to, czego się szukało, warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami.

Po pierwsze, należy dokładnie sprecyzować w jakiej okolicy/lokalizacji ma znajdować się lokal użytkowy. Jeżeli interesują Cię wyłącznie lokale w centrum Wrocławia, koniecznie zawęź listę poszukiwania tylko do kilku ulic, które interesują Cię najbardziej. Jeżeli natomiast chcesz, aby lokal użytkowy znajdował się w konkretnej dzielnicy, nie oglądaj lokali w innych częściach miasta – skup się na tym terytorium, które najbardziej cię interesuje. Jeżeli nie znajdziesz tam lokalu, dopiero wtedy rozszerz poszukiwania. Takie podejście do poszukiwań oszczędzą wiele czasu.

Po drugie, określ, jak duża ma być powierzchnia lokalu użytkowego. Co musisz wziąć pod uwagę? Ilość sprzętów, dokumentów i mebli, które będą w lokalu, ilość pracowników, ilość stanowisk pracy. Musisz wiedzieć, czy szukasz lokalu z jednym pomieszczeniem, czy z kilkoma.

Po trzecie, określ koszty, które jesteś w stanie ponieść każdego miesiąca na lokal. Weź pod uwagę nie tylko obecne dochody firmy, ale również sytuacje, w której dochody się zmniejszają. Niestety, sytuacja na rynku jest nieprzewidywalna, a przedsiębiorą musi być przygotowany na wszystko.

Po czwarte, zastanów się, czy chcesz być najemca lokalu, czy jego właścicielem. Lokal użytkowy możesz bowiem wynająć, ale możesz go też zakupić. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony, dlatego warto rozważyć, co będzie najlepsze dla Twojego biznesu.

Biurowiec – czy to dobre rozwiązanie?

W wielu dużych miastach w Polsce, jak grzyby po deszczu wyrastają nowe biurowce. Oznacza to tylko jedno – jest ogromne zainteresowanie lokalami użytkowymi o wysokim standardzie. Lokale usytuowane w starszych blokach, czy też w kamienicach, nie mają takiego standardu, jak te znajdujące się w nowoczesnych biurowcach. Przykładem we Wrocławiu jest doskonale wszystkim znany Vision Offices – biurowiec charakteryzujący się wyjątkową architekturą. Wynajmując lokal w takim miejscu, można liczyć na wiele korzyści. Jakich? Po pierwsze wspomniany już wysoki standard lokali oraz ich eleganckie wykończenie z możliwością indywidualnej aranżacji. To bardzo ważne, ponieważ możemy mieć różne wizje na wystrój i aranżację lokalu, a nie zawsze taka możliwość istnieje. Ponadto, miejsca postojowe i bliskość do przystanków komunikacji miejskiej gwarantują, że ani pracownicy, ani klienci nie będą mieli problemu z dojazdem i z zaparkowaniem samochodu. To bardzo istotne, ponieważ wielu klientów firm często nie ma gdzie zaparkować swojego samochodu, zwłaszcza jeżeli biuro zlokalizowane jest w centrum.

Dzięki dużej różnorodności wielkości pomieszczeń, każdy właściciel firmy może dobrać idealny dla siebie metraż. Klimatyzacja, ochrona i monitoring to kolejne zalety wynajmowania lokalu użytkowego w biurowcu. Firmy sprzątające dbają o zachowanie czystości w częściach wspólnych. Najlepiej, aby można było podpisać umowę z dowolnym operatorem mediów - tym, który przygotował najkorzystniejsza ofertę. Oczywiście ogromnym plusem jest bliskość do punktów usługowych oraz gastronomicznych.