Ilustracja do tekstu

Zgłoszenia do studium reportażu przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie przyjmowane są do 13 października 2019 roku.

Studium to całoroczne warsztaty z reportażu, które wykorzystując wiedzę i doświadczenie reporterów mają uczyć sztuki opowiadania.

Dowiemy się czy każda historia nadaje się na reportaż, jakie są granice reportażu, jak znaleźć temat, jak pracować z bohaterem, jak go pytać i pomagać jego pamięci. A potem jak to wszystko zapisać, jak budować tekst, po co w reportażu szczegół, scena, dialog. Jak zacząć, jak skończyć. Jak nie skrzywdzić bohatera i nie zanudzić czytelnika.

Studium jest dla wszystkich, od 17/18 lat w górę. Dla tych którzy dopiero myślą o pisaniu, albo już próbują i ale także dla profesjonalistów, dziennikarzy, redaktorów, którzy chcą spróbować sił w reportażu.

Reportaże, nad którymi będą pracowali uczestniczy, muszą dziać się na Warmii i Mazurach. Tematyka: życie codzienne, współczesność, historia, nowe i stare opowieści rodzinne, nowe zjawiska społeczne z różnych „baniek” i środowisk.
Reporter ogląda świat w dużym zbliżeniu. Jest blisko wydarzenia. Nie uogólnia. Poświęca opisywanym sprawom dużo więcej czasu niż autor newsa. Mówi w imieniu tych, którzy są poza główną sceną, nie mają dostępu do mediów, są niesłyszani. Reportaż pamięta o formie. Historia musi być dobrze opowiedziana, musi być ciekawa, musi mieć dramaturgię. Reportaż jest blisko sceny. Reportaż widzi teatr.

Polskę lokalną, także Warmię i Mazury trzeba ciągle opowiadać na nowo, by nie dała się kolonizować przez centrum. Opowieść dyktowana z centrum osłabia tożsamość mniejszych miejscowości, małych ojczyzn. Gubi ich różnorodność, nie pozwala rozwinąć dojrzałej, lokalnej opowieści o sobie.

Czas odwrócić narrację. Czas na sztukę opowiadania lokalnego, opowieści ze środka lokalnej społeczności. Trzeba odbudować lokalne narracje i historie. A gdyby opowiedzieć Polskę ze środka olsztyńskiego osiedla, na przykład.

Organizatorem Studium jest Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Patronat objęła Małgorzata Szejnert, wybitna reporterka, redaktorka, mentorka wielu znanych reporterów, wieloletnia szefowa działu reportażu Gazety Wyborczej. Co roku, pod koniec kursu, będzie spotykać się z uczestnikami, by udzielić im osobistych lekcji reportażu. Studium poprowadzi Włodzimierz Nowak, reporter, autor książek reporterskich, były naczelny „Dużego Formatu”, magazynu reporterów, wykładowca Polskiej Szkoły Reportażu.

Zaprosimy też znanych reporterów, mistrzów gatunku by poprowadzili warsztaty z reportażu. Każdemu warsztatowi towarzyszyć będzie wieczór autorski w Teatrze otwarty dla publiczności połączony z czytaniem scenicznym.

Warsztaty, zajęcia w terenie, dyskusje, wspólne lektury klasyków reportażu, próby reporterskie, zajęcia z mistrzami, pisanie reportażu, wspólne redagowanie tekstów, czytanie wybranych reportaży uczestników Studium przez aktorów Jaracza.

Czas: rok, od października do października, raz w miesiącu, zawsze w wyznaczoną sobotę. W listopadzie i pierwszych miesiącach przyszłego roku dla przyspieszenia kursu organizator zaproponuje zajęcia w dwie soboty w miesiącu. Całość kursu to 10 do 14 sobotnich zajęć.

Warunkiem ukończenia studium i otrzymania dyplomu jest udział w zajęciach i napisanie reportażu spełniającego warunki publikacji. Udział w studium jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona.

Organizator nie ponosi kosztów związanych z pracą nad reportażami pisanymi w Studium (wyjazdy, delegacje, research). Nie gwarantuje też noclegów, ani nie zwraca kosztów dojazdu na zajęcia.

Kandydatów do Studium prosimy o przesłanie:
- CV pogłębionego o zainteresowania literackie, reporterskie lub badawcze,
- Danych kontaktowych (mail, telefon),
- Krótkiego listu motywacyjnego.
- Prosimy też o trzy pomysły na reportaż (tematy). Wszystkie powinny dotyczyć Warmii i Mazur, choć niekoniecznie poruszać typowo warmińsko-mazurskie historie, chętnie widziane są także bardzo współczesne tematy, zdarzenia, opowieści z regionu.
Mile widziane własne teksty dziennikarskie, próby literackie, reporterskie, choć nie są one warunkiem koniecznym. (Teksty prosimy przysyłać mailem.)

Do 16 października organizator wybierze uczestników Studium i zaprosi na pierwsze spotkanie, które odbędzie się w sobotę 19 października. Organizator ma prawo zaprosi wybranych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 507095415.