Mistrzostwa w Paryżu

W Paryżu odbyły się kolejne mistrzostwa świata we fryzjerstwie. W skład Narodowej Fryzjerskiej Kadry Polski w tym roku weszło 17 zawodników.

Polacy stanowili jedną z mniej licznych reprezentacji, ale jednocześnie zdobyli najwięcej medali – aż dziewiętnaście. Dwa razy diamentowe trofeum. Do tego dwa puchary świata – drużynowo zarówno juniorzy jak i seniorzy zdobyli złoto.

Pierwszy puchar świata Polska zdobyła w 2010 roku w składzie Andrzej Matracki, Paweł Matracki, Paweł Piotrowski. Po 9 latach puchar zdobyli ponownie jako trenerzy a zawodników reprezentowali: Jacek Chamera, Tomasz Drab i Tomasz Sobocik.

W tym gronie był reprezentant naszego regionu Warmii i Mazur - Jacek Chamera, który zdobył indywidualny brązowy medal w seniorach w kategorii fryzura klasyczna oraz złoty medal drużynowo (wraz z Tomaszem Drabem i Tomaszem Sobocikiem). W kategorii Master Stylist dla fryzjerów po 50. roku życia czwarte miejsce zdobył Aleksander Stankiewicz. Trzeci reprezentant regionu - Marek Bogdziewicz ukończył swój start poza podium .

Mistrzostwa trwały zaledwie dwa dni, ale poprzedziły je wielotygodniowe przygotowania, które rozpoczęły się już w styczniu. W sumie zawodnicy odbyli 1280 godzin treningów pod okiem mistrzów świata - Andrzeja i Pawła Matrackich, Pawła Piotrowskiego oraz Joanny Jakóbek. Większość treningów odbywała się w Olsztynie.

Pierwszego dnia zawodów Piotr Karczewski był bezkonkurencyjny w kategorii Hair Tatoo. W kolejnym dniu za fryzury męskie klasyczne i kreatywne drużynowo Polacy zajęli pierwszą pozycję w składzie: Jacek Chamera, Tomasz Sobocik i Tomasz Drab, Tomasz Drab (indywidualnie złoto) oraz Jacek Chamera (indywidualnie brąz).

Nasi reprezentanci spisali się doskonale również w kategoriach junior męski fryzura kreative i fryzura klasyczna - Gniewomir Kuczyński, Aleksandra Machnik (złoto drużynowo), Marceli Drożdżyk (brąz indywidualnie), Gniewomir Kuczyński (srebro indywidualnie) oraz Aleksandra Machnik (brąz indywidualnie).
Na podium stanęła także żeńska część kadry. Drużynowo Joanna Jakóbek, Iwona Ostrowska i Kamila Skalska zdobyły brązowy medal. Panie stratowały w kilku konkurencjach - m.in. strzyżenie komercyjne i ślubne.

W kategorii Master Stylist dla fryzjerów po 50. roku życia Aleksander Stankiewicz zdobył czwarte miejsce, natomiast Krystyna Jakóbek była piąta. Medal za osiągnięcia i zasługi dla fryzjerstwa światowego otrzymał Paweł Piotrowski.

Ponadto trenerzy zdobyli dwa złote i jeden brązowy medal za przygotowanie kadry. Poza tym kadrę reprezentowali też: Mahdi Saidani, Beata Korczyńska, Paweł Serkis, Milena Helińska. Trenerem głównym kadry jest Andrzej Matracki – wielokrotny mistrz świata we fryzjerstwie, prezydent Federacji OMC w Europie Zachodniej.

Trenerami są też Paweł Matracki i Joanna Jakóbek – mistrzowie świata we fryzjerstwie. Mistrzostwa w ponad 40 konkurencjach sędziują międzynarodowi sędziowie (ok. 300). Wśród nich są też Polacy – Dorota Pietracha, Maciej Zając, Paweł Matracki oraz Damian Duda.

Występy zawodników wspierał samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.