Budynek filharmonii

Inauguracja 74. sezonu artystycznego w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii odbędzie się 13 września 2019 roku. Początek o godz. 19.

Podczas inauguracji sezonu koncertowego 2019/2020 obecny będzie duch patrona 2019 roku - Stanisława Moniuszki.

Zostaną wykonane dzieła „ojca polskiej opery narodowej”, a także fragmenty innych dzieł operowych europejskich kompozytorów współczesnych Moniuszce, w tym jego poprzedników i następców. Jak napisał w jednym wydawnictw jubileuszowych muzykolog dr hab. Marcin Gmys, „chociaż za życia Moniuszkę cenili muzycy rosyjscy (Glinka, Dargomyżski, Cui), czescy (Smetana), węgierscy (Liszt), francuscy (Gounod), niemieccy (Bülow) czy włoscy (Rossini), nie zdołał zrobić kariery międzynarodowej”.

Program koncertu rozpoczynającego sezon jest próbą przywrócenia Moniuszce należnego mu miejsca w szeregu znakomitych kompozytorów europejskich, kształtujących wizerunek szkół narodowych XIX wieku. Sercem koncertu będzie ognisty Mazur ze Strasznego dworu oraz pochodząca z tej samej opery aria Hanny.

Józef Michał Poniatowski książę de Monterotondo herbu Ciołek, o trzy lata starszy od Moniuszki, był synem Stanisława Poniatowskiego (nie mylić z ostatnim królem Polski), księciem, śpiewakiem, a także autorem kilku oper utrzymanych w stylu rossiniowskim, z librettami w języku włoskim bądź francuskim. Podczas koncertu wysłuchamy arii Laury z francuskiej opery Pierre de Medicis (Piotr Medyceusz) z 1860 roku, która swoje polskie prawykonanie miała zaledwie osiem lat temu.

Opera francuska odegrała ogromna rolę w życiu i twórczości Stanisława Moniuszki – heroikomiczny gatunek opery niezwykle wówczas modny i popularny należał do ulubionych źródeł inspiracji autora Halki, mimo że kształcił się on w Niemczech. Charles Gounod (Walc Julii z jego opery Romeo i Julia zabrzmi podczas koncertu) był twórcą, którego muzykę Moniuszko najprawdopodobniej usłyszał jako ostatnią przed śmiercią: w ostatni dzień życia kompozytor jak zwykle uczestniczył w porannej mszy w kościele Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, następnie odwiedził cukiernię Kocha, gdzie wypił swoją zwyczajową poranną herbatę. Czekano na niego w Instytucie Muzycznym, gdzie miał wystawić świadectwa uczestnikom kursu harmonii, jednak na próżno: szukający Moniuszki pracownicy Instytutu dowiedzieli się, że zajrzał do Teatru Wielkiego, gdzie trwały przygotowania do premiery Fausta Gounoda. Ale przemęczony kompozytor nie zabawił na próbie długo – chciał wrócić do domu, jednak na schodach swojej kamienicy zasłabł i doznał ataku serca ze skutkiem śmiertelnym.

Oprócz opery francuskiej w Europie epoki Moniuszki triumfowała rzecz jasna opera włoska – podczas koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny wysłuchamy arii kompozytorów szczególnie cenionych przez Fryderyka Chopina: Vincenza Belliniego i Gaetana Donizettiego. Wyrafinowana włoska kantylena znalazła swoje stałe miejsce w repertuarze chopinowskich środków ekspresji. Kolejnym polskim, a zarazem warmińskim akcentem koncertu będzie Marsz pretorianów z oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego. Jedno z najpopularniejszych dzieł barczewskiego kompozytora doczekało się ponad dwustu wykonań zagranicznych za życia twórcy, i należało do najczęściej wykonywanych dzieł oratoryjnych dwudziestolecia międzywojennego. Instrumentalnym dopełnieniem różnorodnego programu operowego będą wciąż zachwycające świeżością barw Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego w orkiestracji Maurice’a Ravela.

Więcej informacji na stronie internetowej https://filharmonia.olsztyn.pl 

Piotr Sułkowski – dyrygent
Joanna Woś – sopran
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Modest Musorgski/Maurice Ravel – Obrazki z wystawy
Feliks Nowowiejski – Marsz pretorianów cesarza Nerona z oratorium Quo vadis
Stanisław Moniuszko – Mazur i Aria Hanny z opery Straszny dwór
Józef Michał Poniatowski – aria Laury Doux reve de ma vie! z opery Piotr Medyceusz
Vincenzo Bellini – aria Elwiry Qui la voce z opery Purytanie
Gaetano Donizetti – aria Noriny Quel guardo il cavaliere z opery Don Pasquale
Giuseppe Verdi – aria Violetty È strano z opery Traviata
Charles Gounod – Walc Julii z opery Romeo i Julia