Kiermas w Bałdach. Fot.www.kiermas.pl

Jak zawsze, pierwsza sobota lipca to najbardziej warmiński dzień w roku, czyli Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Przez ponad 200 lat tuż przy granicy Warmii uroczyście witano biskupów obejmujących diecezję warmińską. Pierwszym z nich był Stanisław Hozjusz, ostatnim – Ignacy Krasicki.

W nawiązaniu do tej ceremonii w 2006 r. po raz pierwszy zorganizowano imprezę plenerową łączącą kultywowanie historycznej tradycji z ludowym jarmarkiem. Jej nazwa nawiązuje do regionalnych uroczystości odpustowych – kiermasów.

Zrekonstruowano fragment dawnego Traktu Biskupiego, wiodącego z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego. Początek liczącego ok. 1200 m odcinka wyznaczają symboliczne „Wrota Warmii”, obok których znalazły się tablice opisujące historię regionu i dzieje traktu. Wzdłuż ocienionej przez wiekowe lipy trasy stanęło 51 tablic poświęconych poszczególnym biskupom warmińskim. Co roku przy tablicach odsłaniane są kolejne głazy pamiątkowe.

Kiermas odbywa się na początku lipca. Jego stałe elementy to inscenizacja wjazdu biskupa na Warmię oraz jarmark i biesiada nawiązujące do regionalnych tradycji i obyczajów. W programie imprezy znalazły się m.in.: występy zespołów muzycznych, prezentacje sztuki ludowej i tradycyjnego rzemiosła oraz lokalnej kuchni.

Tegoroczne wydarzenie zaplanowano na 6 lipca od godz. 12.

Program:
O 12.00 - Uroczysta msza św. w kościele w Butrynach z udziałem Metropolity Warmińskiego.
Od 12.00 – W Bałdach pokazy rzemiosła, prezentacje i konkursy edukacyjne, stoiska z lokalną kuchnią, warmińskim rzemiosłem i sztuką ludową. Ręcznie robione zabawki, ozdoby z suszonych kwiatów, chusty, biżuteria artystyczna, wyroby z wikliny, sery, wędliny, warmińskie miody, kuchy, kompoty i wiele innych.
Warsztaty zielarskie, garncarskie, rękodzielnicze. Pokazy dawnych rzemiosł, strojów i tańców warmińskich. Dawne zabawy podwórkowe, konkursy z nagrodami - wyścigi w workach, toczenie koła za pomocą kija, wyścigi z balonami, kręcenie hula hopem, zabawy z chustą, animacje dla dzieci.
13.15 - Uroczyste odsłonięcie głazu pamiątkowego na Trakcie Biskupim (fundatorzy Nadleśnictwo Olsztyn i gmina Purda) .
13.45 - kostiumowa inscenizacja powitania biskupa Michała Stefana Radziejowskiego na granicy Warmii. Wystąpią aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie – Marian Czarkowski, Jarosław Borodziuk, Marcin Kiszluk oraz amatorzy, statyści i wszyscy zgromadzeni jako stany warmińskie.
14.15 - Folklor warmiński w najlepszym wydaniu – utytułowana Warnijsko Kapela pod kierunkiem Wojciecha Deligi (UWM Olsztyn).

Od 17.30 – Muzyka na żywo do tańca.
HORPYNA – znakomity zespół, od dwudziestu lat obecny na muzycznej scenie. Zaprezentuje tradycyjne utwory grane w stylistyce folkowo-rockowej.

Gwiazda wieczoru: Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół, który powstał z zamiłowania do dawnych, przedwojennych melodii i piosenek. Muzyka dancingowa w ich wykonaniu ujmuje od pierwszych usłyszanych taktów granej przez nich muzyki. Muzycy kontynuują tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych, zachowując przy tym ich naturalny i ponadczasowy urok.