80 lat po wojnie Powiat Giżycki uczcił pamięć bohaterów pod pomnikiem
Giżycko pamięta o bohaterach i ofiarach II wojny światowej – 80 lat po zakończeniu konfliktu mieszkańcy oddają hołd historii i przeszłości

Uroczystość w Giżycku pod pomnikiem żołnierzy AK i Sybiraków

8 maja 2025 roku, dokładnie w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w Giżycku odbyła się wyjątkowa ceremonia upamiętniająca tamte dramatyczne wydarzenia. W parku Rogera Goemaere’a przy ulicy Moniuszki delegacja władz powiatu złożyła kwiaty pod pomnikiem dedykowanym żołnierzom Armii Krajowej oraz Sybirakom – osobom zesłanym na nieludzkie ziemie Związku Radzieckiego.

Wśród uczestników uroczystości znaleźli się Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski oraz Wicestarosta Mateusz Sieroński, którzy wraz z innymi przedstawicielami samorządu oddali hołd tym, którzy walczyli o wolność i przetrwanie w najtrudniejszych czasach.

Giżycko wspomina tragiczne losy mieszkańców i znaczenie pokoju

II wojna światowa to jeden z najtragiczniejszych rozdziałów w historii świata – trwała sześć lat i objęła swoim zasięgiem aż 72 państwa. Na jej skutek życie straciło ponad 50 milionów ludzi, a Polska poniosła jedne z największych strat procentowych względem liczby ludności – około 6 milionów obywateli, z czego blisko 644 tysiące bezpośrednio w wyniku działań wojennych.

Kapitulacja Niemiec oznaczała koniec okupacji, jednak dla Polski nie był to jeszcze czas pełnej wolności. Po konferencji poczdamskiej kraj znalazł się pod wpływem Związku Radzieckiego, a odzyskanie suwerenności przyszło dopiero w 1989 roku. To przypomnienie historii jest szczególnie ważne dla mieszkańców Giżycka, którzy pielęgnują pamięć o tych, którzy poświęcili wszystko dla przyszłych pokoleń.


Według informacji z: Powiat Giżycki