W minioną niedzielę, 7 lipca 2024 r., w Giżycku odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę walk o wyzwolenie Wilna spod okupacji niemieckiej. Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych władz i organizacji kombatanckich.
- Uroczyste nabożeństwo w intencji poległych żołnierzy Armii Krajowej
- Obecność lokalnych władz i organizacji kombatanckich
- Wspomnienie dr Jadwigi Borkowskiej-Żurek
- Wspólnota miasta w hołdzie bohaterom
Uroczyste nabożeństwo w intencji poległych żołnierzy Armii Krajowej
W kościele pw. św. Kazimierza Królewicza odbyła się Msza św. dedykowana pamięci żołnierzy Armii Krajowej, którzy oddali życie w walkach o wyzwolenie Wilna w lipcu 1944 roku. Nabożeństwo poprowadził ksiądz proboszcz Piotr Sosnowski, salezjanin i dyrektor wspólnoty zakonnej Salezjanów w Polsce. Jego kazanie skupiło się na wartościach patriotyzmu i poświęcenia, jakie reprezentowali polegli żołnierze.
Obecność lokalnych władz i organizacji kombatanckich
W uroczystościach wzięli udział m.in. Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski, przedstawiciele 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, środowisk kombatantów oraz Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna. Wśród zaproszonych gości był również Andrzej Szocik, prezes giżyckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który przedstawił historyczny kontekst wydarzeń z lipca 1944 roku.
Wspomnienie dr Jadwigi Borkowskiej-Żurek
Obchody rocznicowe miały szczególne znaczenie dla mieszkańców Giżycka, gdyż przez wiele lat były one organizowane przez śp. dr Jadwigę Borkowską-Żurek. Jako prezes Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, dr Borkowska-Żurek dbała o przekazywanie wiedzy o tych ważnych historycznych wydarzeniach młodszym pokoleniom oraz o pamięć poległych w Wilnie.
Wspólnota miasta w hołdzie bohaterom
Podniosły charakter uroczystości podkreślali swoją obecnością dawni mieszkańcy Wilna oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Poczty sztandarowe dodały wydarzeniu dodatkowej wagi i dostojności. Uroczystości były nie tylko okazją do refleksji nad przeszłością, ale także wyrazem wspólnoty i jedności w hołdzie dla bohaterów II wojny światowej.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Giżycku