Amax Mikołajki - Butikowy Hotel na Mazurach

Żeglarze z niepełnosprawnością rywalizowali na Mazurach
XXX Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością były nie tylko rywalizacją sportową, ale także świętem żeglarstwa, pełnym emocji i zmiennej pogody. Zawody przyciągnęły zarówno doświadczonych zawodników, jak i nowych uczestników, którzy wspólnie rywalizowali na wodach Mazur.

Organizacja i uczestnicy mistrzostw

Głównym organizatorem wydarzenia była Mazurska Szkoła Żeglarstwa, która zadbała o profesjonalną oprawę i równy poziom rywalizacji. W zawodach wzięło udział 20 załóg, które ścigały się na identycznie przygotowanych jachtach typu sasanka. Wśród uczestników znaleźli się także członkowie Kadry Narodowej Żeglarzy z Niepełnosprawnością, co podniosło rangę zawodów.

Regaty zostały rozegrane metodą przesiadkową, co oznaczało, że załogi zmieniały jachty po każdym wyścigu. Dzięki temu rywalizacja była bardziej sprawiedliwa, a umiejętności żeglarskie uczestników mogły być w pełni docenione.

Przebieg pierwszego dnia zawodów

Pierwszy dzień regat przywitał zawodników zmienną pogodą. Niebo było pochmurne, ale na szczęście nie padało. Silny wiatr o sile 4-5 w skali Beauforta wymusił na organizatorach decyzję o zarefowaniu żagli, co okazało się trafnym posunięciem. Mimo to, niektóre załogi miały trudności z opanowaniem jachtów.

Rozegrano trzy wyścigi, w których pierwsze zwycięstwo odniósł Marian Zakowicz. W drugim wyścigu najlepszy okazał się Andrzej Bury, a kolejne dwa wyścigi ponownie wygrał Bury, pływający z Piotrem Cichockim, wielokrotnym mistrzem świata i Europy w klasie Hansa 303. Zakowicz zajął drugie miejsce w tych wyścigach.

Drugi dzień regat i zmieniające się warunki

Drugi dzień zawodów przyniósł kontynuację silnych wiatrów, które towarzyszyły żeglarzom od rana do obiadu. Michał Rutkowski, żeglując doskonale, wygrał wszystkie trzy poranne wyścigi, co pozwoliło mu niespodziewanie włączyć się do walki o podium. Po południu wiatr osłabł do 3-4 w skali Beauforta, co pozwoliło na rozegranie kolejnych trzech wyścigów na pełnych żaglach.

Po drugim dniu rywalizacji na czele stawki znajdował się Andrzej Bury z 20 punktami, za nim Marian Zakowicz z 33 punktami, a na trzecim miejscu ex aequo Michał Rutkowski i Jacek Niżygorodzki z 47 punktami. Ostatni dzień zapowiadał się niezwykle emocjonująco.

Ostatni dzień i finałowa rywalizacja

W piątek pogoda po raz kolejny uległa zmianie - było słonecznie, ale wiatr osłabł do 2 w skali Beauforta. Rozegrano ostatnie trzy wyścigi, w których Marian Zakowicz nie poradził sobie najlepiej, tracąc drugie miejsce, które wydawało się pewne po dwóch dniach rywalizacji.

Zwycięzcy regat otrzymali puchary, medale i dyplomy. Specjalne grawertony z okazji jubileuszu wręczono wielokrotnym uczestnikom poprzednich edycji: Marianowi Zakowiczowi, który 13 razy zdobył tytuł Mistrza Polski, oraz Andrzejowi Buremu, który zdobył ten tytuł 9 razy. Ceremonię wręczenia nagród uświetnili Senatorka RP Jolanta Piotrowska, Burmistrz Giżycka Ewa Ostrowska oraz 96-letni żeglarz Kazimierz Gloc. Wszyscy uczestnicy otrzymali także nagrody rzeczowe.