W obliczu cyfrowych wyzwań, dzieci z naszego regionu mają niepowtarzalną szansę stać się cyberbohaterami dzięki inicjatywie Fundacji Orange. „Krok po MegaMoce” to program edukacyjny, który ma na celu wyposażenie najmłodszych w umiejętności niezbędne do bezpiecznego poruszania się po sieci. Zostańmy przewodnikami naszych dzieci w cyfrowym świecie.
- Fundacja Orange zaprasza szkoły podstawowe do udziału w programie „Krok po MegaMoce”.
- Program skupia się na rozwijaniu kompetencji społecznych i emocjonalnych dzieci.
- Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 29 kwietnia.
- Do tej pory z inicjatywy skorzystało ponad 44 tysiące dzieci z prawie 2 tysięcy szkół.
W dzisiejszych czasach, gdy cyfrowe technologie są wszechobecne, zdolność do nawigowania w świecie internetu jest równie ważna jak umiejętność czytania czy pisania. Niestety, jak pokazują badania NASK, Nastolatki 3.0, młodzi ludzie często spotykają się z zagrożeniami cyfrowymi, które mogą mieć negatywny wpływ na ich rozwój. Wynika z nich, że niemal 40% nastolatków doświadczyło cyberprzemocy, a co czwarty miał styczność z tzw. patostreamami.
„Przygotowanie młodszych dzieci do bezpiecznego korzystania z internetu jest kluczowe, by mogły one skutecznie radzić sobie ze współczesnymi wyzwaniami internetowymi” – mówi Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange. Program „Krok po MegaMoce”, skierowany do uczniów klas 1–3, ma na celu wyrabianie u dzieci umiejętności krytycznego myślenia, współpracy oraz radzenia sobie z emocjami, co jest niezbędne w obliczu zagrożeń takich jak uzależnienie od ekranów czy cyberprzemoc.
Udział w programie to nie tylko korzyści dla dzieci. Nauczyciele otrzymują gotowe scenariusze zajęć, które ułatwiają integrację klasy i promują bezpieczne nawyki cyfrowe. „Program realizujemy z powodzeniem zarówno w małych, jak i dużych placówkach, niezależnie od ich lokalizacji” – podkreśla Izabela Kręgiel, koordynatorka programu. Dzięki zabawie i aktywnościom dostosowanym do wieku dzieci, MegaMisja pomaga młodym ludziom uczyć się ważnych zasad i postaw w praktyczny sposób, bez konieczności ciągłego korzystania z ekranów.
Szkoły zainteresowane udziałem w programie powinny wypełnić formularz online i przesłać krótkie nagranie video, prezentujące motywację do udziału w inicjatywie. Więcej informacji na temat zgłoszeń i samego programu można uzyskać kontaktując się z infolinią Fundacji Orange.
Wg inf z: UM Giżycko