Do kiedy karmić dziecko na żądanie?

Karmienie piersią to naturalny sposób karmienia dzieci od zarania dziejów. Nie od dziś wiadomo, że taki sposób karmienia jest najlepszym sposobem na świecie, nie ma mlek modyfikowanych, które mogłyby zastąpić mleko matki. Po trudnych początkach rytm karmienia ustala się sam, piersi wytwarzają potrzebną ilość mleka, nasze maleństwo zdrowo rośnie. Dodatkiem jest więź, która wzmocniona jest dzięki bliskości, jaką daje karmienie piersią. Mijają miesiące a dziecko rośnie, wprowadzamy mu pokarmy stałe, wtedy pojawia się pytanie jak długo jeszcze należy karmić dziecko piersią?

Odstawić od piersi czy pozwolić decydować dziecku?

Decyzję o zakończeniu karmienia piersią nie ułatwiają nam media, w których możemy zobaczyć jak mamy karmią nawet kilkuletnie dzieci. Czasami jesteśmy zmuszeni zrezygnować z karmienia przez sytuację życiową - choroba, powrót do pracy lub opieka osób trzecich. Tak naprawdę decyzję o zakończeniu karmienia należy do mamy i jej dziecka. Na dzień dzisiejszy zalecenia WHO dotyczące karmienia piersią mówią, że dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, a późniejsze karmienie piersią może być kontynuowane do dwóch lat i dłużej, o ile mama i dziecko tego chcą. Jak widać nie mamy żadnej konkretnej daty o zakończeniu karmienia.

Presja na odstawienie dziecka od piersi.

Decyzja o karmieniu piersią starszego dziecka może być dla innych szokiem. Półroczne dziecko nie będzie wzbudzać sensacji, to roczne czy półtoraroczne już tak. Nie dajmy się przekonać innym, że to już najwyższy czas przestać karmić piersią. Wiele badań potwierdza, że karmienie nawet kilkulatka jest szeroko akceptowane w różnych społecznościach. Odstawienie występuje między 3 a 7 rokiem życia. Na szczęście świadomość społeczeństwa rośnie, a wiele mam decyduje się na wydłużenie karmienia, mimo iż często spotykają się z krytyką. Decydując się na karmienie piersią nie zakładajmy z góry jak długo będziemy karmić. Jeżeli zdecydujemy się zakończyć karmienie po krótkim terminie, to także będzie miało korzystny wpływ na zdrowie dziecka. Warto być otwartym w temacie karmienia, dzięki temu nie wpędzimy się we frustrację i niepotrzebny stres, jeśli coś będzie szło nie po naszej myśli.

Pamiętajmy, że karmienie piersią to nie tylko naturalna metoda karmienia, to także rodzaj zacieśniania więzi między mamą a dzieckiem. Absolutnie nie powinniśmy kończyć karmienia sugerując się opiniami innych. Jeżeli nie jesteśmy pewne co zrobić, zawsze możemy porozmawiać z pediatrą czy doradcą laktacyjnym, który może pomóc podjąć nam decyzję o tym czy kontynuować karmienie lub je przerwać. Tutaj nie ma złej decyzji bowiem decyzja o karmieniu niemowlaka była najlepszą, jaką można było podjąć. Chcesz poznać więcej informacji na ten temat? Odwiedź stronę https://wiecejmleka.pl/.