Kolor zielony, jako kolor nadziei, stał się symbolem obchodów tego święta na całym świecie. Na świecie jest ponad 17 milionów ludzi dotkniętych tą niepełnosprawnością.
Mózgowe Porażenie Dziecięce (MPD) to zbiór zaburzeń ruchowych spowodowanych uszkodzeniem mózgu. Uszkodzenie to wystąpiło przed, w trakcie lub po porodzie, ale przed ukończeniem 2 roku życia. Skutkiem uszkodzenia mózgu jest osłabienie koordynacji, siły, nieprawidłowy wzorzec ruchu lub kombinacja tych objawów.
Uszkodzenie w mózgu jest niepostępujące, ale progresywne są objawy tego uszkodzenia. Dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, poza nieprawidłowym wzorcem ruchów w kończynach, mogą mieć inne współistniejące schorzenia, m.in.: padaczkę, opóźnienie intelektualne, utrudnioną uwagę, zaburzenia widzenia, słuchu, mówienia, połykania, oddychania itp.
Mózgowe Porażenie Dziecięce to najczęstsza, przewlekła przyczyna niepełnosprawności u dzieci. Częstotliwość występowania to około 2-3 na 1000 żywourodzonych dzieci, niezależnie od miejsca urodzenia.
Od momentu opisania choroby uważa się, że przyczyną jest niedotlenienie mózgu, czyli niewystarczająca ilość tlenu jaka została dostarczona do ośrodkowego układu nerwowego. Do innych przyczyn zaliczamy:
- zakażenia wirusowe płodu: cytomegalowirus lub różyczka;
- wodogłowie – zarówno przed i po porodzie;
- zakrzepy lub wylewy krwi do mózgu, na które bardziej są podatne wcześniaki;
- zaburzenia rozwoju mózgu w pierwszym trymestrze;
- odklejenie się łożyska;
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
- uraz czaszkowo-mózgowy wskutek zespołu dziecka potrząsanego lub maltretowanego;
- wcześniactwo i niska masa urodzeniowa.
MPD ma się przez całe życie. A stan zdrowia pogarsza się z wiekiem. Bez rehabilitacji i opieki ortopedycznej stan chorego się pogarsza.
Źródło informacji: https://17milionow.pl/pl/
Fot. https://mywam.pl/06-10-swiatowy-dzien-mozgowego-porazenia-dzieciecego/