Mimo, że oszustwa „na policjanta” to nic nowego, to jego ofiar nie brakuje. 63 tys. złotych stracił 85 – letni mieszkaniec powiatu giżyckiego, który po rozmowie z fałszywym policjantem uwierzył, że jego córka spowodowała poważny wypadek drogowy. Gotówkę przekazał obcemu mężczyźnie, który przyszedł do jego miejsca zamieszkania.

85 – latek, który zgłosił się w poniedziałek (25.09.2023 r.) do Komendy Powiatowej Policji w Giżycku poinformował, że w godzinach popołudniowych na jego telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta i mężczyzna. Kobieta podająca się za córkę powiedziała, że spowodowała wypadek. Natomiast mężczyzna „rzekomy policjant” potwierdził zdarzenie i oświadczył, że potrzebne są pieniądze, które zostaną przekazane pokrzywdzonemu. Zgodnie z przekazanymi instrukcjami 85 – latek przygotował pieniądze i przekazał je obcemu mężczyźnie, który zgłosił się po nie w miejscu zamieszkania seniora.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystują stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. Nie zapomnijmy ostrzec naszych bliskich. Z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.