Amax Mikołajki - Butikowy Hotel na Mazurach

Z tej okazji składamy wszystkim farmaceutom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Farmaceuci obchodzą swoje dni i święta kilka razy w ciągu roku, ale pod innymi nazwami. Raz jest to Międzynarodowy Dzień Farmaceuty obchodzony w dniu 14 maja, innym razem jest to Światowy Dzień Farmaceuty obchodzony 25 września, by wreszcie w Dniu 26 września, w dniu świętych Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy, świętować Ogólnopolski Dzień Aptekarza.
Międzynarodowy Dzień Farmaceuty jest to świętem obchodzonym przez wszystkich farmaceutów niezależnie od miejsca ich pracy. Początkowo było to święto obchodzone wyłącznie przez tureckich farmaceutów. Ustanowiono je bowiem w 1968 roku w Turcji. Z racji, że jest to najdłużej obchodzone święto farmaceutów, z czasem nabrało ono międzynarodowego wymiaru. Z kart historii, wybór dnia na 14 maja dotyczy okresu panowania sułtana osmańskiego Mahmuda II (1785–1839). Znany był on ze swoich szeroko zakrojonych reform prawnych i wojskowych. Zrewolucjonizował również turecki system edukacji. Jedną z jego ważniejszych reform było utworzenie 14 maja 1839 roku pierwszej klasy farmaceutycznej w Cesarskiej Szkole. Upamiętniwszy tę datę, w 1968 roku ustanowiono 14 maja Dniem Farmaceuty.
Zawód farmaceuty wymaga rozległej wiedzy i ciągłego uzupełniania kwalifikacji ze względu na dynamicznie rozwijający się rynek leków. Jest to ponadto bardzo odpowiedzialne i trudne zajęcie, gdyż aptekarze często zastępują nam lekarzy pierwszego kontaktu, informując o sposobach dawkowania leków czy możliwych interakcjach między poszczególnymi specyfikami. Dobry aptekarz potrafi również dobrać pacjentowi lepszy lub tańszy zamiennik.
Farmaceuta zajmuje się nie tylko wydawaniem leków na receptę, ale też wytwarzaniem, sporządzaniem i przechowywaniem leków recepturowych oraz doradzaniem pacjentom w kwestii dawkowania czy dostępnych zamienników lekarstw. Apteka to miejsce, w którym świadczone są profesjonalne usługi mające na celu podniesienie skuteczności leczenia pacjenta i częściowe odciążenie całego systemu ochrony zdrowia.
Poświęcenie i rzetelna wiedza farmaceutów są bardzo ważne dla każdego z nas, dlatego pamiętajmy o ich świętach, zarówno tym z 14 maja, jak i tych z 25 i 26 września.

 

Fot. www.numo.pl