Powiat Giżycko: 21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera

2 min czytania

To nieodwracalna choroba mózgu, która stopniowo odbiera pamięć i zdolność do samodzielnego życia. Jej rozwój przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo.

Choroba Alzheimera stanowi najczęstszą przyczynę otępienia u osób powyżej 65 roku życia. Co 3 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby na świecie.

​Według danych NFZ w 2022 roku w Polsce zdiagnozowanych chorych na Alzheimera i choroby pokrewne było 357 tys. osób. W tym 72 proc. to kobiety. Najwięcej chorych jest w wieku powyżej 85 lat blisko 142 tys., niewiele mniej, bo 132 tys. chorych jest w przedziale wiekowym 75-84 lat. Największy odsetek chorych mieszka w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim.

Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera to okazja, by przypomnieć o tej chorobie, która dotyka część naszego społeczeństwa.

Dokładna przyczyna tej choroby jest nadal nieznana.
​ ​ ​ ​
Uważa się, że jest spowodowana nieprawidłowym gromadzeniem białek w komórkach mózgowych i wokół nich, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia się liczby przekaźników chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami.

Choroba Alzheimera

➦ to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe,
➦ charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej.

Objawy, które mogą oznaczać chorobę Alzheimera, to najczęściej:

■ Zaburzenia pamięci powtarzanie pytań, zapominanie
■ Zaburzenia wzrokowo-przestrzenne niewielkie zaburzenia w poruszaniu się,
■ Zaburzenia językowe trudności w odnajdywaniu słów lub ograniczenia w rozumieniu mowy.
■ Zmiany osobowości drażliwość, obojętność, apatia, depresja.
■ Zaburzenia wykonawcze trudności w ocenie sytuacji, przy robieniu zakupów, zarządzaniu pieniędzmi, błędy w liczeniu i sprawności umysłowej.
■ Zaburzenia ruchowe spowolnienie ruchowe, zaburzenia postawy ciała, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni (objawy parkinsonowskie).

**Więcej na temat choroby ** jak ją rozpoznać, ale też jak towarzyszyć bliskiemu w tej chorobie można przeczytać w poradniku Opieka nad chorym na alzheimera. Poradnik dla opiekuna”: pacjent.gov.pl/aktualnosc/poradnik-dla-opiekunow-osob-chorych-na-alzheimera

​ ​ ​ ​
W raporcie NFZ o Zdrowiu przeczytasz o:

➦ epidemiologii choroby alzheimera
➦ kosztach leczenia
➦ refundacji wyrobów medycznych
ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-choroba-alzheimera-i-choroby-pokrewne

Autor: krystian