Coraz więcej osób boryka się z tą chorobą i jednym z głównych założeń tego święta jest edukacja chorych w zakresie rozpoznania objawów, by jak najwcześniej rozpocząć leczenie.
Osteoporoza to przewlekła, metaboliczna choroba szkieletu, która charakteryzuje się postępującym spadkiem masy kostnej z osłabieniem struktury przestrzennej kości. Osteoporoza to cichy złodziej kości, przez lata może przebiegać bezobjawowo, jest to choroba wyniszczająca, która prowadzi do niepełnosprawności, szeregu komplikacji i chorób wtórnych, a także zwiększająca ryzyko złamań a w konsekwencji śmierci, dlatego wymaga skutecznego leczenia.
Nasze społeczeństwo szybko się starzeje, a osteoporoza w starzejącym się społeczeństwie – to narastający problem epidemiologiczny. W Polsce w populacji po 50. roku życia aż 2,1 mln osób choruje na osteoporozę, z czego większą część stanowią kobiety – ok. 1,7 mln. Na osteoporozę narażona jest co czwarta kobieta powyżej 60. roku życia i co druga, która ukończyła 70 lat. Warto podkreślić, że w Polsce rocznie dochodzi do 120 tys. złamań, których przyczyną jest osteoporoza.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała osteoporozę za jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Ostrzega, że jest to coraz poważniejszy problem społeczny i ekonomiczny. Jedynie w Europie koszty ponoszone co roku z powodu skutków złamań osteoporotycznych ocenia się na ponad 25 mld euro.
CZYNNIKI RYZYKA:
- przewlekłe przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów;
- niska masa ciała, notoryczne odchudzanie się;
- niewłaściwa dieta, która skutkuje niedożywieniem;
- przyjmowanie używek – nadużywanie alkoholu, palenie papierosów,
- dieta uboga w wapń, białko, witaminę D;
- choroby takie jak: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów;
- niska aktywność fizyczna, siedzący tryb życia;
- płeć: kobieta;
- wiek: powyżej 50. roku życia.
PROFILAKTYKA:
Aby w porę wykryć chorobę i zapobiegać jej rozwojowi zaleca się wykonanie badania gęstości kości (tj. DENSYTOMETRIA) po 45. roku życia. Kobiety po menopauzie powinny koniecznie wykonywać to badanie, ponieważ podczas procesu przekwitania dochodzi do odwapnienia kości i jest to naturalny proces. Najczęściej ocenia się gęstość kości w obrębie szyjki kości udowej i kręgosłupa odcinka lędźwiowego.
W profilaktyce czyli zapobieganiu choroby duże znaczenie ma:
- wdrożenie do menu produktów białkowych, zawierających wapń oraz witaminę D (nabiał, chude mięso, ryby, orzechy),
- zwiększenie aktywności fizycznej, zwłaszcza z obciążeniem (np. spacery, pływanie, codzienna gimnastyka),
- racjonalne korzystanie z kąpieli słonecznych w celu zwiększenia syntezy witaminy D w skórze,
- wyeliminowanie napojów alkoholowych, a także walka z nikotynizmem (palenie tytoniu),
wczesne wykrywanie niepokojących zmian – czyli badania profilaktyczne.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że pracujemy przez całe życie na stan naszych kości. Mamy ogromne szanse na uniknięcie niebezpiecznych skutków choroby szkieletu. „Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę” to okazja, aby uświadomić społeczeństwu, jak ważna jest profilaktyka, wczesne wykrycie przyczyn dolegliwości oraz zmiana stylu życia i przyzwyczajeń żywieniowych.
Źródło informacji: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci-zdrowie/37336-24-czerwca-swiatowy-dzien-chorych-na-osteoporoze