Preparaty do oczka wodnego – jakie mają zastosowania? Gdzie kupić?

Choć wydawać by się mogło, że oczko wodne czy staw są zbiornikami, które regulują się same, w praktyce istnieje wysokie ryzyko, że stracą one swoje dekoracyjne walory. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest kilka, jednakże zarówno te przyczyny, jak i skutki można usunąć, stosując ekologiczne środki do oczka wodnego. Co to za biopreparaty, jak je dozować i gdzie kupić? Przekonajmy się…

Preparaty do oczka wodnego – jakie mają zastosowanie?

Choć na pozór to niewielki zbiornik wodny, zachodzą w nim nieprzerwane cykle przemiany materii organicznej. Niekontrolowane oczko wodne, staw czy sadzawka, szybko zaczną zarastać, ten proces nazywa się eutrofizacją. Przyspiesza go dodatkowa zawartość związków azotu i fosforu, a także chlorofilu. W takich otwartych zbiornikach rozrastają się również glony i bakterie – w efekcie mamy niefunkcjonalny i nieestetyczny obiekt naszym ogrodzie czy na terenach hodowlanych.

Należy zatem stosować bakterie do oczka wodnego (Aktywatory.pl/41-oczka-wodne). Są to ekologiczne biopreparaty dobrane w taki sposób, aby regulować cykle przemiany materii w zbiorniku. Redukują one poziom związków sprzyjających eutrofizacji, niektóre preparaty do oczek wodnych także obniżają poziom metali ciężkich w wodzie, a nawet zwiększają efektywność przyswajania karmy dla ryb. Są to zatem wielozadaniowe środki do oczka wodnego, które warto stosować, by zbiornik wyglądał estetycznie, spełniał swoje funkcje (np. hodowlane, rekreacyjne) itd.

Preparaty do oczka wodnego – jak stosować?

Bakterie do oczek wodnych występują w różnych postaciach, zwykle to preparaty w proszku lub w postaci tabletek / pastylek. Zasada dozowania jest prosta – należy odmierzyć dawkę zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie rozrobić ją z wodą we właściwej proporcji. Chemia do oczka wodnego ma być rozprowadzona równomiernie po całej powierzchni wody.

Można trafić na różne sposoby odmierzania dawek, zwykle są to gramy na metr kwadratowy powierzchni zwierciadła wody lub porcje na ilość litrów wody w zbiorniku. Dobranie dawki nie powinno więc stanowić problemu. Jak podają eksperci, najlepszą porą by dozować bakterie do oczka wodnego jest wiosna (kwiecień) i jesień (październik). Można też użyć dodatkowej dawki w okresie letnim, gdy zachodzi ryzyko zarastania zbiornika i tworzenia się zielonych nalotów na wodzie.

Preparaty do oczka wodnego – gdzie kupić?

Jednym z największych polskich serwisów jest sklep Aktywatory.pl. Znajdziemy tam ekologiczne i wielozadaniowe bakterie do oczka wodnego, a także bakterie do szamb, preparaty do kompostowania czy specjalne środki do dezynfekcji wody w basenie.