Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Giżycko

Mieszkaniec gminy Wydminy podczas spaceru po lesie, w miejscowości Szczybały Orłowskie znalazł pocisk artyleryjski pochodzący z czasów II Wojny Światowej. O znalezisku powiadomił wydmińskich policjantów. Policyjny pirotechnik przeprowadził rozpoznanie minersko-pirotechniczne. Do czasu przyjazdu saperów miejsce to nadzorował policyjny patrol.

Do znalezienia pocisku altyleryskiego z czasów II Wojny Światowej doszło wczoraj (16.09.2021 r.) przez mieszkańca gminy Wydminy, który zbierał grzyby w lesie. Kiedy na swojej drodze znalazł przedmiot wyglądem przypominający niewybuch powiadomił o tym policjantów z Wydmin. Funkcjonariusz posiadający przeszkolenie minersko-pirotechniczne udał się na wskazane miejce. Po wykonaniu czynności stwierdził, że jest to pocisk altyleryjski kaliber 105 mm. pochodzący z czasów II Wojny Światowej. O tym fakcie następnie został powiadomiony dyżurny giżyckiej komendy, który na miejsce skierował patrol saperski z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Patrol saperski potwierdził, że jest to pocisk altyleryjski. Po sprawdzeniu przyległego terenu, zostało ujawnionych jeszszcze 14 pocisków altyleryjskich, kaliber 105 mm. Pociski te zostały podjęte i będą zdetonowane na poligonie w Bemowie Piskim.

Policjanci przypominają o zachowaniu ostrożność w przypadku odnalezionia niewybuchów. Nie należy ich dotykać, zbliżać się do nich, czy też próbować przenosić. Ważne jest aby o znależisku powiadomić odpowiednie służb,y tak jak postąpił mieszkaniec gminy Wydminy.