Tegoroczne spotkanie marszałka Gustawa Marka Brzezina z osobami uzdolnionymi artystycznie z województwa warmińsko-mazurskiego odbyło się w formule online.
Stypendia artystycznie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego mają na celu wspieranie rozwoju twórczego osób uzdolnionych artystycznie.
Są przyznawane w trybie konkursowym na określony projekt artystyczny w następujących dziedzinach: literatura, sztuki wizualne, muzyka, taniec, teatr, film, opieka nad zabytkami oraz twórczość ludowa. Mają na celu wspieranie rozwoju twórczego osób uzdolnionych artystycznie. Tegoroczna kwota wynosi 6 tys. złotych.
Stypendium jest wypłacane w miesięcznych ratach od kwietnia do września na określony w umowie projekt.
W spotkaniu ze stypendystami uczestniczyła również Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa.
STYPENDYŚCI 2021:
Dziedzina sztuki: muzyka
1. Katarzyna Hain - „Warmia i Mazury zapisane w nutach”. Opracowanie materiału muzycznego z zespołem dziecięcym Mazur Kids, w oparciu o utwory muzyki ludowej oraz muzyki autorstwa artystów z regionu. Zaaranżowane utwory zostaną nagrane w studio i umieszczone na portalach społecznościowych. Wszystkim działaniom będzie towarzyszyć ich promocja w mediach społecznościowych, Radio Olsztyn i TVP Olsztyn.
2. Zofia Sobocińska - Rozwój umiejętności przez udział w kursach muzycznych, wyjazdy na konkursy skrzypcowe oraz zakup smyczka.
3. Krzysztof Baranowski - „LEModie- Stanisław Lem opowiedziany dźwiękiem”- skomponowanie i nagranie 6 autorskich kompozycji inspirowanych opowiadaniami S .Lema oraz zakup syntezatora analogowego i sprzętu.
4. Rafał Krauze - Popularyzacja muzyki Feliksa Nowowiejskiego, a w szczególności jego wybranych Pieśni. Uczczenie pamięci kompozytora z Barczewa w 75 rocznicę jego śmierci. Nagranie i wydanie płyty z m.in. Pieśniami kompozytora w transkrypcji na puzon i fortepian. Rejestracja dodatkowo odbyłaby się w Sali Koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie im. Feliksa Nowowiejskiego.
Dziedzina sztuki: literatura
1. Martyna Siudak - Cykl reportaży o Warmii i Mazurach, który zostanie opublikowany w mediach (regionalnych lub ponadregionalnych) lub wydany w zbiorze tekstów. Szukanie odpowiedzi, jak na Warmię i Mazury patrzą młodzi, czy utożsamiają się z tym terenem, czy robią coś, by pielęgnować jego tradycję, kulturę.
Dziedzina sztuki: twórczość ludowa
1. Katarzyna Dobrzyn - Reaktywowanie na Mazurach twórczości ludowej w postaci tkactwa poprzez zaprojektowanie i utkanie kolekcji sześciu kilimów o wymiarach 80 x 80 cm, które przedstawiać będą wątki zaczerpnięte z polskich baśni. Kilimy zostaną utkane ręcznie tradycyjną metodą, ze szlachetnych naturalnych przędz wykorzystana na wątek wełna pochodzić będzie z recyklingu na poziomych ręcznych krosnach tkackich. Stworzenie dedykowanej projektowi strony internetowej przedstawiającej wykonane opis użytej techniki oraz inne informacje dotyczące tkactwa, interesujące współczesnego odbiorcę.
Dziedzina sztuki: sztuki wizualne
1. Klaudia Paliwoda - Plenerowa wystawa wielkoformatowych fotografii o charakterze plenerowym. Sportretowanie charakterystycznych mieszkańców Pasymia w celu budowania tożsamości kulturowej miasteczka i świadomości wspólnoty u odbiorców, poznawania siebie nawzajem i dołożenie tzw .”cegiełki” do budowania tożsamości kulturowej miasteczka Pasym.
2. Zofia Anna Puszcz - Spotkania z cenionymi fotografami z terenów Warmii i Mazur oraz prezentacja ich dokonań przy pomocy video w przestrzeni online. Minimum 6 filmów video prezentowanych w przestrzeniach online, dokumentujących twórczość i technikę która posługują się jej twórcy. Filmy będą prezentowane w przestrzeni online. Dodatkowo wykonanie portretów twórców. Portrety fotografów razem z zdjęciami ich autorstwa zostaną zaprezentowane w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim.
3. Mateusz Mirczyński - Stworzenie muralu na ścianie przedszkola ul Mazurska 13B, w połączeniu z serią warsztatów z dziećmi z przedszkola, które stworzą prototyp muralu, który ozdobi zaniedbaną ścianę przy placu zabaw.
Dziedzina sztuki: film
1. Joanna Barchetto - Nagranie i zmontowanie 20 minutowego filmu o min. sześciu artystach malarzach tworzących w regionie - opublikowany na portalach społecznościowych WARMINGU Wykonanie 6 portretów zapisanych negatywem. Efekt będzie można oglądać na wystawie online i offline w Galerii Kawkowo, które jest miejscem ekspozycji prac wielu artystów, malarzy tworzących w regionie. Promocja filmu i wystawy w mediach lokalnych: Melo Radio, Radio Olsztyn, Radio UWM FM.
Dziedzina sztuki: teatr
1. Katarzyna Trzeszczkowska
2. Agata Zielińska
3. Michał Felczak
4. Kamil Rodek
Realizacja spektaklu teatralnego „ Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku ” na podst. Tekstu D. Masłowskiej na deskach Teatru im. S. Jaracza oraz innych ośrodkach teatralnych w Polsce.