Faktem jest, że środki chemiczne i różne kosmetyki, to zupełna podstawa dosłownie każdego gospodarstwa domowego. Najprostszym i najbardziej oczywistym połączeniem tych obydwu elementów jest mydło, które obecne jest zarówno w naszych łazienkach, jak i kuchniach. Często pojawia się jednak pytanie, na jakie mydło postawić. Na to w tradycyjnej formie kostki, czy to w płynie podawane przez specjalny dozownik?

Przeglądając sklepowe półki, rzuci nam się w oczy mnogość wyboru co do produktów tego typu. Spotkamy tam naturalne mydło w płynie, klasyczne mydło w kostce, a także rzadziej spotykane – w formie pianki. Wszystkie mają swoje wady, zalety, zwolenników, przeciwników, a czasami też i odmienne zastosowanie. Łączy je natomiast jedno – ich zadaniem jest usunięcie brudu i zanieczyszczeń.

Mydło i jego właściwości

Przyjmuje się, że mydło pojawiło się około 800 roku p.n.e. na ziemiach dzisiejszego Środkowego Wschodu. Jego dalszy rozwój, miał miejsce już w basenie Morza Śródziemnego. Pierwsze mydła miały niezwykle prosty skład i bazowały na tych produktach, które w tamtych czasach były bardzo łatwe do pozyskania. Była to przede wszystkim woda, różnego typu tłuszcze roślinne bądź zwierzęce, wapno, soda oraz sól morska. W czasach średniowiecznych, mydła były głównie produkowane we Francji, a następnie wszystko przeniosło się na tereny Hiszpanii. Głównie dlatego, że rosło tam sporo oliwek, które idealnie nadawały się do produkcji mydła.

Naturalne mydło w płynie – jakie posiada zalety?

Jako, że tłuszcze posiadają zdolność emulgowania, mydło może być wykorzystywane nie tylko w roli środka myjącego, ale też i piorącego. Mydło szare, które wykorzystywały kiedyś nasze babcie, obecnie wraca do łask. Wszystko z uwagi na to, że jest środkiem bardzo uniwersalnym, który nada się do usuwania plam na różnych tkaninach, ale też do stosowania na naszych ciałach.

Mydło w płynie i jego zalety

Krok po kroku, rozwój produkcji mydła doprowadził do tego, że stosowanie tego tradycyjnego w kostce, stało się niewygodne w użytku. Dostrzeżono, że mydło w płynie niesie za sobą wiele korzyści. Powoduje to, że coraz większa ilość osób rezygnuje z tych w kostce.

Płynne mydło, posiada nieco inne właściwości. Po pierwsze – posiada o wiele więcej wody, a jednocześnie mniej substancji zagęszczających i tłuszczu. Sprawia to, że ten rodzaj mydła jawi się jako delikatniejszy, idealny do stosowania na skórze wrażliwej. Dodatkowo, mydło tego typu posiada różne olejki oraz witaminy, których właściwości są silnie nawilżające. Z uwagi na to, to właśnie mydło w płynie lepiej sprawdzi się jako myjący środek, do codziennego użytku w naszych łazienkach.

Ogromna popularność mydła w płynie bierze się też z tego, że jest ono o wiele bardziej higieniczne, niż jego poprzednia, klasyczna i tradycyjna forma. Bierze się to stąd, iż jest dozowane jednorazowo. Porcja mydła trafia na nasze dłonie, nie mając kontaktu z pozostałą częścią preparatu. Przy mydle w kostce, takiej możliwości nie mamy, gdyż po prostu musimy wziąć je w dłonie. Oprócz tego, że musimy zetrzeć poprzednią warstwę produktu, to jeszcze mokre mydło ląduje w naszej mydelniczce. Stwarza to doskonałe warunki ku temu, aby rozwijały się na nim różnego rodzaju bakterie. Sporą zaletą jest też kwestia wizualna, gdyż mydło w płynie jawi się jako bardziej estetyczne. Co więcej, łatwiej jest też ocenić ile produktu zostało nam jeszcze w dozowniku.

Rynek bogaty jest w różnego typu pojemniki o wyjątkowych kształtach, kolorach i wzorach. Dzięki temu, praktyczny dozownik na mydło, stanie się jednocześnie dodatkowym elementem dekoracyjnym naszej łazienki lub kuchni. Pamiętajmy także o tym, że mamy tu też do czynienia ze sporą oszczędnością, gdyż na nasze dłonie zawsze trafia tylko taka ilość produktu, jakiej potrzebujemy.

Jako, że branża kosmetyczna rozwija się bardzo prężnie, spotkamy się z wieloma rodzajami takiego mydła. Znajdziemy internetowe drogerie, które zaoferują nam chociażby mydła naturalne – stworzone w pełni z bezpiecznych składników, mydła antybakteryjne, dla zachowania najwyższego poziomu higieny, a także te na bazie glicerynowej, które nie tylko wyjątkowo pachną, ale też dbają o odpowiednie nawilżenie skóry.