Bezpieczeństwo na wodzie jest jednym z priorytetowych zadań policyjnych wodniaków. Pełniąc służbę na wodzie funkcjonariusze nie tylko wyciągają surowe konsekwencje wobec osób, które zachowują się niezgodnie z przepisami i pływają np. w stanie nietrzeźwości ale również ratują ludzkie życie i zdrowie. Są zawsze tam gdzie ich pomoc jest potrzebna, a tym razem pomogli kobiecie w ciąży.

Priorytetem każdego policjanta jest ochrona życia i zdrowia każdego człowieka. Niesienie pomocy innej osobie to zadanie pierwszego rzędu. Ryńscy wodniacy pełniąc służbę 14 sierpnia br. na Jeziorze Tałtowisko zauważyli grupę żeglarzy na jednym z jachtów, którzy potrzebowali pomocy. Na pokładzie przebywała kobieta, która była w pierwszych miesiącach ciąży i jej stan zdrowia znacznie się pogorszył. Sytuacja wymagała pomocy medycznej. Jacht żeglarzy nie był w stanie dość szybko przetransportować kobiety, a przypłynięcie ratowników medycznych zajęłoby dłuższy czas. Po analizie odległości drogi do najbliższej jednostki medycznej, funkcjonariusze postanowili przetransportować kobietę drogą wodną do Mikołajek, gdzie kobieta została przekazana oczekującemu pogotowiu ratunkowemu.

Innym ważnym zadaniem wodniaków jest eliminowanie z wód nietrzeźwych sterników, którzy stwarzają realne zagrożenia dla siebie i innych osób.

Wczoraj również na Jeziorze Tałtowisko wodniacy kontrolowali sterników pod kątem ich stanu trzeźwości. Podczas jednej z kontroli okazało się, że 27-letni mieszkaniec Puław sterował skuterem wodnym mając ponad promil alkoholu w organizmie. Skuter został odholowany i przekazany wskazanej osobie, a sternik po wykonaniu czynności został zwolniony. Już wkrótce 27-latek odpowie za pływanie skuterem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, dotkliwa kara finansowa i utrata uprawnień.