Ilustracja do tekstu

20 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Frankofonii ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Frankofonii (OIF). Z tej okazji w Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie odbędą się specjalne uroczystości, które potrwają do 29 marca 2019 roku.

Polska jest członkiem obserwatorem OIF zrzeszającej ponad 70 państw i blisko 900 milionów kobiet i mężczyzn z całego świata komunikujących się w języku francuskim.

Każdego roku, w marcu, miłośnicy języka francuskiego wspólnie świętują, promując język francuski i związane z nim kultury. Dla tych, którzy nie posługują się językiem Moliera to okazja poznania bogactwa i różnorodności świata francuskojęzycznego.

PROGRAM: 

20 marca (śr) godz. 9.00, 11.00, 13.00
Centrum Polsko-Francuskie
Międzynarodowy Dzień Frankofonii

PORANEK Z BAJKĄ
Spotkanie z Michałem Malinowskim z Muzeum Bajek Baśni i Opowieści (MuBaBaO.pl), który zabierze najmłodszych (6-10 lat) w bajeczną podróż po krajach frankofońskich.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: do 18 marca, 89 527 63 73, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WSTĘP WOLNY. Wydarzenie organizowane we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie.

20 marca (śr) godz. 17.30
Centrum Polsko-Francuskie

SPACEREM PO BELGII Z JEANNEKE I MANNEKEN
Kamila Klepacka, studentka Wyższej Szkoły ISFSC w Brukseli i Zbigniew Lubiejewski, sportowiec, były reprezentant polskiej drużyny narodowej w siatkówce, zabiorą nas na spacer po Belgii, która jest (lub przez jakiś czas była) ich drugą ojczyzną. Ciekawostki z Flandrii i z Walonii, miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, lokalne smakołyki… To tylko kilka tematów, o których opowiedzą prowadzący spotkanie.

WSTĘP WOLNY

21 marca (czw) godz. 17.30
Centrum Polsko-Francuskie
Międzynarodowy Dzień Poezji

„CUDOZIEMIEC”. Spotkanie autorskie z Kazimierzem Brakonieckim - poetą, pisarzem, eseistą, tłumaczem.
Książka Kazimierza Brakonieckiego (wyd. Olsztyński Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, 2018) to eseistyczno-refleksyjne dzienniki z podróży. Autor przybliża nam trzy frankofońskie światy, które dane mu było bliżej poznać: Flandrię, Québec oraz Paryż. Jak na poetę przystało, dziennik okraszony jest wierszami autora oraz tłumaczeniami poezji francusko- i anglojęzycznej.

WSTĘP WOLNY

22 marca (pt) godz. 17.30
Centrum Polsko-Francuskie

LUCAS DYMNY: KONCERT MUZYKI FRANCUSKIEJ
Repertuar składa się z piosenek śpiewanych po francusku, polsku, angielsku, niemiecku i portugalsku oraz z utworów instrumentalnych (ukulele) zebranych podczas licznych podróży i towarzyszących im spotkań. Niektóre z piosenek są tradycyjne, zapożyczone od francuskich pieśniarzy takich jak Brassens, Perret, Trenet, Moustaki, Tanière.. i kompozytorów jak Armstrong, Pixinguinha, inne są własnymi kompozycjami. W obu przypadkach piosenki opowiadają o wolności, naturze, zwierzętach, miłości... a wszystko z dawką humoru.
Wykonawca Lucas Dymny jest dyrektorem Alliance Française w Łodzi i koordynatorem sieci Alliance Française w Polsce.

WSTĘP WOLNY

23 marca (sob) godz. 10.00-12.00
Centrum Polsko-Francuskie

„FRANCOFOLIE”. Warsztaty kulturowo-językowe dla dzieci.

Język francuski używany jest nie tylko we Francji. A gdzie jeszcze? Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów! Zapraszamy najmłodszych miłośników języka francuskiego na podróż dookoła świata w kolorach frankofonii.

Wstęp: 10 zł (dla uczniów CPF bezpłatnie). Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: do 20 marca, 89 527 63 73, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

25 marca (pn) godz. 11.00, 12.30
27 marca (śr), godz. 10.00
Centrum Polsko-Francuskie

POJEDYNEK NA SŁÓWKA: TIFFANY VS KAMILA
Czy Francuz i Belg zawsze się ze sobą dogadają? Czym się różni le boule od une boule? O perypetiach językowo-kulturowych opowiedzą Tiffany Reboux z Francji i Kamila Klepacka, Polka rodem z Belgii.

Bezpłatna lekcja (60 min) dla zorganizowanych grup szkolnych. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: do 22 marca, 89 527 63 73, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


26 marca (wt) godz. 17.30
Centrum Polsko-Francuskie

PIĘKNY LUKSEMBURG. Otwarcie wystawy fotografii.

Wernisaż wystawy prac uczestników warsztatów fotograficznych Festiwalu Kultury Polskiej w Luksemburgu oraz członków klubu CIEL [Club photo des Institutions Européennes à Luxembourg]. Autorzy zdjęć: Magda Ziembowska, Łukasz Koźma, Marcin Wierzbicki, Katarzyna Ziembowska, Orit Israelson, Maciej Markiewicz, György Papp, Arnaud Pivet. W spotkaniu w Olsztynie udział weźmie prowadzący warsztaty, kurator wystawy i jednocześnie jeden z autorów prac, Ireneusz Graff.

Temat wystawy kojarzyć się może z kalendarzem albo hasłem reklamowym agencji turystycznej. Ale nie fotografowaliśmy i nie wybieraliśmy zdjęć z takim celem czy nastawieniem. Początkujący starali się okiełznać sprzęt fotograficzny i po prostu zrobić godne zdjęcia. Uczyłem ich wrażliwości i spostrzegawczości. Powtarzałem często, że dobrą, szczerą i wartościową fotografię można wykonać tuż obok, na strychu, za płotem, przed domem. Nie trzeba jechać w dalekie egzotyczne miejsca (Ireneusz Graff).

WSTĘP WOLNY. Prezentacja wystawy przygotowana we współpracy z Ambasadą Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie.

28 marca (czw)
Centrum Polsko-Francuskie

BELGIJSKO-LUKSEMBURSKI KOMEDIOWY WIECZÓR FILMOWY

godz. 17.30, „Superjhemp powrót” (2018), reż. Félix Koch
Aby ocalić Luksemburg od kosmicznej katastrofy, skromny urzędnik o mocnej budowie ciała i w pełni życiowego kryzysu musi odzyskać super moce i stawić czoła swemu największemu lękowi: własnej rodzinie! Superjhemp to bohater luksemburskiego komiksu, który ukazywał się w Luksemburgu od 1988 r. Od premiery w kinach jesienią 2018 roku film „Superjhemp Retörns" stał się najpopularniejszym filmem w historii luksemburskiego kina.

Film udostępniony przez Ambasadę Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie.

godz. 19.00, „Zupełnie Nowy Testament” (2016), reż. Jaco Van Dormael
Gdzie mieszka Pan Bóg? W Brukseli. Z rodziną, którą tyranizuje. Największą przyjemność sprawia mu bezmyślne oglądanie telewizji, dokuczanie żonie i wymyślanie praw, które coraz bardziej komplikują ludziom życie. Do czasu. Jego córka Ea nie może go już znieść i postanawia się zbuntować. Wykrada ojcu z komputera hasła i wszystkie tajemnice, dzięki którym będzie mogła urządzić świat zupełnie od nowa. „Zupełnie Nowy Testament” to pełna gagów i absurdalnego humoru komedia utrzymana w stylu „Amelii”, w reżyserii Jaco Van Dormaela („Mr. Nobody”, „Ósmy dzień”) z Benoît Poelvoorde („Nic do oclenia”), Yolande Moreau („Serafina”) i Catherine Deneuve w rolach głównych. W 2016 roku film był kandydatem Belgii do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

WSTĘP WOLNY

29 marca (pt) godz. 17.30
Planeta 11

CAFÉ BELGA
Pod szyldem najsłynniejszej belgijskiej kawiarni porozmawiamy o Belgii, Luksemburgu i innych krajach frankofońskich (oczywiście po francusku).

WSTĘP WOLNY