Czy urodziłaś się w latach 1950-1969? Zbadaj się i zyskaj spokój! Zachęć do badania bliskie osoby w podobnym wieku. LUX MED zaprasza Panie w wieku 50-69 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ, które odbędą się 5 grudnia 2019 r. w Giżycku.

Starosta Giżycki we współpracy ze Stowarzyszeniem ADELFI prowadzącym Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Ełku zaprasza organizacje pozarządowe na spotkanie, które odbędzie się dnia 29 listopada 2019 r. w godz. 15:00 – 19:00 w Starostwie Powiatowym w Giżycku

Delegacja przedstawicieli szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Giżycki wzięła udział w obchodach 100-lecia szkoły Dżukija w partnerskim mieście Alytus na Litwie.

W niemal każdym urządzeniu elektronicznym znajduje się kondensator, czyli element pasywny, który w zależności od miejsca zamontowania może pełnić szereg różnych funkcji. Popularne kondensatory elektrolityczne służą najczęściej ograniczeniu zakłóceń i wahań napięcia w zasilaczach i stabilizatorach. Ich cechą charakterystyczną jest duża pojemność, czego przykładem jest kondensator 1000uf. Dostępne są jednak także modele o większej i mniejszej pojemności oraz różnym poziomie napięcia.

Jak zbudowany jest kondensator elektrolityczny?

Kondensatory to niewielkie urządzenia elektroniczne, które zbudowane są z dwóch przewodników (tzw. okładek) rozdzielonych dielektrykiem, czyli materiałem, w którym bardzo słabo przewodzony jest prąd elektryczny. Przewodniki oraz dielektryk umieszczone są w aluminiowej obudowie, który jest uszczelniony przy pomocy gumowego korka. W kondensatorach elektrolitycznych dielektrykiem jest najczęściej cienka warstwa tlenku glinu, tantalu lub niobu. Z kolei funkcję jednej z elektrod pełni ciekły elektrolit, dzięki czemu ten rodzaj kondensatorów może mieć znacznie większą pojemność niż jego zwykłe odpowiedniki (druga elektroda jest metalowa). Jednym z najpopularniejszych jest kondensator 1000uf, ale zakres dostępnych pojemności jest bardzo szeroki – w hurtowni Micros obejmuje on urządzenia od 0,47uf do 6800uf.

Kondensatory elektrolityczne – co warto o nich wiedzieć?

Zasada działania kondensatora

Sposób działania kondensatorów jest trochę podobny do działania akumulatorów – po podłączeniu ich do zasilanego urządzenia ładunki o odpowiednich znakach gromadzą się na odpowiednich przewodnikach, a po odłączeniu rozładowują. W przypadku kondensatorów elektrolitycznych, które mają charakter biegunowy, niezwykle ważne jest podłączenie końcówek do właściwego potencjału. Odwrotne napięcie powoduje wytwarzanie się dużej ilości gazów, które mogą rozsadzić obudowę kondensatora. Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na jego napięcie (V), aby było one dopasowane do napięcia przewidzianego w danym układzie. W hurtowni Micros popularny kondensator 1000uf można dostać w wariancie 10V, 16V, 25V, 35V, 50V, 63V oraz 100V.

Ponieważ kondensatory elektrolityczne mają dużą pojemność i jednocześnie niewielkie rozmiary, doskonale nadają się do filtracji zasilania w zasilaczach oraz urządzeniach pełniących funkcje stabilizatorów napięcia. Kupując urządzenie, należy właściwie dopasować jego parametry dotyczące pojemności i napięcia, ale także zwrócić uwagę na jakość oraz technologię wykonania. Najlepsi dostawcy proponują kondensatory o sprawdzonej i bezawaryjnej konstrukcji, a także w różnych wariantach do wyboru m.in. polimerowe, THT, czy SMD.

Dnia 15 listopada 2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych odbyła się kolejna edycja Szkolnej Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej.

W dniu 22 listopada 2019 r. o godz. 11.00 w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z siedzibą w Giżycku przy ul. Kopernika 5 odbędą się warsztaty przedmiotowo-metodyczne dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z powiatów: węgorzewskiego, kętrzyńskiego, gołdapskiego, oleckiego, mrągowskiego oraz giżyckiego. Temat warsztatów – „Agresja sowiecka i okupacja wschodnich terenów Rzeczypospolitej

13 listopada 2019 r. w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej odbyło się I Niepodległościowe Dyktando Ortograficzne „O złote pióro Starosty”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych powiatu giżyckiego: II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych, Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu oraz Zespołu Szkół Zawodowych.

Zapraszamy do przeczytania relacji z obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym:  „Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Giżycku.

Ciekawym punktem Dnia Patriotycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym był Przegląd Piosenki Patriotycznej. Po Przeglądzie Piosenki Patriotycznej odbył się już po raz V Konkurs Poezji Patriotycznej przygotowany przez panie: Alicję Śmierską i Ewę Ostrowską wspierane przez panią Agnieszkę Kurzunę. Jak w poprzednich latach, tak i obecnym roku szkolnym Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, przystąpiło do niego 28 uczniów.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wizyty Rekonstruktorów Gwardii Boyen w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym: „Kształtowanie postaw patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej. Przygotowuje do życia w społeczeństwie. Wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym.