Skuteczne decyzje dla zrównoważonego rozwoju Giżycka i Druskienik

2 min czytania
Skuteczne decyzje dla zrównoważonego rozwoju Giżycka i Druskienik


Giżycko i Druskieniki zacieśniają współpracę na rzecz lepszego jutra. Wspólne działania samorządów pokazują, jak ważna jest wymiana doświadczeń i wspólne podejmowanie decyzji dla rozwoju obu miast i ich mieszkańców.

  • Giżycko gości delegację z Druskienik podczas wyjątkowego wydarzenia
  • Wspólne seminaria i wymiana doświadczeń wzmacniają partnerstwo Giżycka i Druskienik
  • Budżet projektu wspiera rozwój transgraniczny Giżycka i Druskienik

Giżycko gości delegację z Druskienik podczas wyjątkowego wydarzenia

Pod koniec maja 2025 roku Giżycko stało się miejscem spotkania przedstawicieli samorządów z Polski i Litwy. W dniach 26-29 maja 25-osobowa delegacja z Druskienik odwiedziła nasze miasto, by poznać lokalne inwestycje oraz uczestniczyć w obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego. Wydarzenie „Jesteśmy i działamy!”, które odbyło się 27 maja w giżyckiej Ekomarinie, przyciągnęło uwagę mieszkańców i podkreśliło 35-lecie pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce. To nie tylko święto, ale także okazja do budowania mostów między społecznościami po obu stronach granicy.

Wspólne seminaria i wymiana doświadczeń wzmacniają partnerstwo Giżycka i Druskienik

Projekt realizowany od października 2024 do czerwca 2025 roku skupiał się na skutecznym podejmowaniu decyzji poprzez współpracę i naukę. Już na początku projektu goście z Giżycka mieli okazję uczestniczyć w czterodniowej wizycie studyjnej w Druskienikach, gdzie poznali tamtejsze praktyki samorządowe. Kolejne etapy to dwa seminaria online, które odbyły się w marcu 2025 roku – tematyka dotyczyła m.in. komunikacji z mieszkańcami oraz efektywnej współpracy w samorządzie.

Podczas wizyty w Giżycku radni i pracownicy samorządowi obu miast uczestniczyli również w seminarium poświęconym etyce i roli radnego, co pozwoliło na pogłębienie wiedzy oraz omówienie wspólnych inicjatyw wymagających zaangażowania obu gmin. Podsumowaniem tych działań było podpisanie listu intencyjnego o dalszej współpracy na rzecz rozwoju obu miast.

Budżet projektu wspiera rozwój transgraniczny Giżycka i Druskienik

Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł blisko 74 tysiące euro, z czego ponad 59 tysięcy pochodziło z dofinansowania unijnego programu Interreg VI-A Litwa-Polska na lata 2021-2027. Po stronie Gminy Miejskiej Giżycko udział finansowy wyniósł niemal 25 tysięcy euro, z czego większość również została pokryta ze środków unijnych. Dzięki temu wsparciu możliwe było nie tylko organizowanie spotkań i seminariów, ale także prezentacja efektów miejskich inwestycji sfinansowanych ze środków europejskich.

Współpraca Giżycka i Druskienik pokazuje, jak ważne są partnerskie relacje transgraniczne dla rozwoju regionu oraz poprawy jakości życia mieszkańców po obu stronach granicy. Zaangażowanie samorządowców oraz otwartość na wymianę doświadczeń tworzą solidną podstawę do dalszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju naszych miast.

Na podst. Urząd Miejski w Giżycku

Autor: krystian